دانلود پایان نامه

 

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه : مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی

از او پنهان نمی­ماند، مي­تواند بر برنامه­ی زندگي انسان اثر زيادي بگذارد و او را از بسياري انحرافات باز دارد. از اين رو، انسان دائماً تحت نظارت خداوند است و اين يک امر تکويني عام و فراگير است که از علم و قدرت و حکمت الهي ناشي مي­شود.

3-2-1-3. نظارت اعضای بدن

در تعالیم دینی آمده است که یکی از گواهان روز قیامت که علیه صاحبان خود شهادت می­دهند، اعضا و جوارح انسان­ها هستند. بنابراین، اعضای بدن بر گفتار و رفتار صاحبان خود نظارت دارند.

خداوند عزوجل در قرآن کریم می­فرماید: «یَوْمَ تَشْهَدُ عَلَیْهِمْ أَلْسِنَتُهُمْ وَ أَیْدِیهِمْ وَ أَرْجُلُهُمْ بِما كانُوا یَعْمَلُونَ»[1]. یعنی: «در روزی که زبان‏ها و دست‏ها و پاهایشان بر ضد آن­ها بر اعمالى كه مرتكب مى‏شدند، گواهى مى‏دهند»[2].

همچنین می­فرماید: «شَهِدَ عَلَیْهِمْ سَمْعُهُمْ وَ أَبْصارُهُمْ وَ جُلُودُهُمْ بِما كانُوا یَعْمَلُونَ»[3]. یعنی: «گوش‏ها و چشم‏ها و پوست­های تنشان به آنچه انجام می­دادند، گواهى مى‏دهند»[4].

 

3-2-1-4. نظارت زمین

زمینى که زیر پاى ما قرار دارد، مراقب و ناظر اعمال و رفتار ماست و در روز قیامت آن‏ها را بازگو خواهد کرد. خداوند متعال‏ در این مورد مى‏فرماید: «إِذا زُلْزِلَتِ الْأَرْضُ زِلْزالَها، وَ أَخْرَجَتِ الْأَرْضُ أَثْقالَها، وَ قالَ الْإِنْسانُ ما لَها، يَوْمَئِذٍ تُحَدِّثُ أَخْبارَها»[5]. یعنی: «هنگامى كه زمين شديداً به لرزه درآيد، و زمين بارهاى سنگينش را خارج سازد! و انسان مى‏گويد: زمين را چه مى‏شود (که این­گونه می­لرزد)؟ در آن روز زمين تمام خبرهايش را بازگو مى‏كند»[6].

 

بنابر آنچه که گفته شد، مشخص می­شود که حکومت اسلامی در این خصوص نیز از دیگر حکومت­ها برتر است. به این جهت که وقتی حاکم حکومت اسلامی، غیر از عموم مردم و نهادهای نظارتی که در همه­ی حکومت­ها وجود دارد، خود را در برابر مکانیزم نظارت خداوندی به همراه پیامبران، امامان، ملائکه و … پاسخگو بداند و همچنین حکومتی که مسؤولیتش را قبول کرده امانت بداند، در این­ صورت برای حسن عملکرد خویش، بیش از حاکمان دیگر حکومت­ها می­کوشد. چرا که آخرت و عاقبت بخیری خود را در گرو همین امر می­داند.

3-2-2-1. روش­های نظارت همگانی

با توجّه به تأکیدات زیادی که در شرع مقدس اسلام نسبت به نظارت عموم مردم بر حکومت وجود دارد، طبیعى است که قانون اساسى نظام جمهوری اسلامى ایران نیز نسبت به این امور مهم بى‌تفاوت نباشد و آن را سر لوحه­ی کار خود قرار دهد.

بر اساس فقه اسلام و قانون اساسی، می­توان نظارت عموم مردم را به طرق ذیل روش­مند نمود:

 

[1]. نور: 24.

[2]. مکارم شیرازی، ترجمه­ی قرآن.

[3]. فصلت: 20.

[4]. همان ترجمه.

[5]. زلزال: 1-4.

[6]. همان ترجمه.

 

 

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

 پایان نامه ارشد – مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی – سایت ارشدها – سایت ارشدها

 

 

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

پایان نامه ارشد – مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی – سایت ارشدها – سایت ارشدها

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی

دسته‌ها: دسته اصلی