دانلود پایان نامه

 

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه : مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی

داشته‌اند و مردم به کارهاى تو همان­گونه نظر می‌کنند که تو در امور زمامداران پیش از خود نظر می‌کردى و همان را درباره­ی تو می‌گویند که تو درباره­ی آن‌ها می‌گفتى.

همچنین باید متذکر شد که به نظر می­رسد صرف قبول «مسؤولیت»، جدای از آن­که امانت باشد یا نباشد، اقتضای نظارت­ دارد. از این جهت که لازمه­ی پذیرش مسؤولیت، پذیرش پاسخ‌گویى است و به تعبیر دیگر، لزوم پاسخ‌گویى بر مسؤول دانستن افراد و مقامات مبتنى می‌باشد. همچنین لازمه­ی پاسخ‌گویى نیز پذیرش حق نظارت براى شخص یا مقامى خواهد بود که خود را در برابر آن پاسخ‌گو می‌دانیم.

پیامبر اکرم (ص) فرمودند: «كُلُّكُمْ رَاعٍ وَ كُلُّكُمْ مَسْؤولٌ عَنْ رَعِيَّتِه»[1]. یعنی: همه­ی شما سرپرست هستید و همه­ی شما نسبت به زیردستان خود مسؤول می­باشید.

بنابراین از آن­جایی که پذیرش مقام ولایت فقیه یک مسؤولیت است، پس لازمه­­ی آن نظارت بر این مسؤولیت است. جدای از این­که خودِ مقام ولایت و حکومت، یک امانت است و با توجه به آنچه که بیان شد، امانت اقتضای نظارت و مسؤولیت دارد.

 

یافتی، پس به سویشان بشتاب و با آنان (مخالفان و منافقان) بجنگ و اگر یارانی نیافتی، پس دست نگهدار و خون خود را حفظ نما، تا این­که مظلومانه به من ملحق شوی.

همچنین در نامه­ای امیرالمؤمنین امام علی (ع) به شیعیانشان نوشتند، آمده است: «وَ قَدْ کانَ رَسُولُ اللهِ ـ صَلَّی اللهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ ـ عَهِدَ اِلَیَّ عَهْداً فَقالَ یَابْنَ اَبی طالِبٍ لَکَ وِلاءُ اُمَّتی، فَاِنْ وَلُوکَ فی عافِیَةٍ وَاجْمَعُوا عَلَیْکَ بِالرِّضا فَقُمْ بِاَمْرِهِمْ وَاِنِ اخْتَلَفُوا عَلیْکَ فَدَعْهُمْ»[2]. یعنی: پیامبر خدا (ع) به من سفارش کرد و گفت: ای فرزند ابی­طالب، ولایت امّت من با توست، پس اگر در آسایش تو را به ولایت برگزیدند و با خرسندی بر تو توافق کردند، پس امر ایشان را به پادار و اگر بر تو اختلاف ورزیدند، پس آنان رها کن.

حضرت علی (ع) در خطبه­ی معروف به شقشقیه، پس از رد مشروعیت خلافت خلفای قبلی و اثبات مشروعیت خلافت خود، می­فرمایند: «وَ الَّذِي فَلَقَ الْحَبَّةَ وَ بَرَأَ النَّسَمَةَ لَوْ لَا حُضُورُ الْحَاضِرِ وَ قِيَامُ الْحُجَّةِ بِوُجُودِ النَّاصِرِ… لَأَلْقَيْتُ حَبْلَهَا عَلَى غَارِبِهَا وَ لَسَقَيْتُ آخِرَهَا بِكَأْسِ أَوَّلِهَا وَ لَأَلْفَيْتُمْ دُنْيَاكُمْ هَذِهِ أَزْهَدَ عِنْدِي مِنْ عَفْطَةِ عَنْز»[3]. یعنی: سوگند به آن­که دانه را شکافت و جان را آفرید، اگر حضور بیعت­کنندگان نبود و اگر اتمام حجت با وجود یاران نبود… مهار شتر خلافت را بر کوهان آن انداخته، رهایش می­ساختم و آخر خلافت را با کاسه­ی اول آن سیراب می­کردم و آن­گاه می­دیدید دنیای شما نزد من از آب بینی بزغاله­ای بی­ارزش­تر است.

حضرت علی (ع) در نامه­ای به طلحه و زبیر برای بیان این­که هیچ کسی را به بیعت با خود مجبور نکرد، نوشتند: «فَقَدْ عَلِمْتُمَا وَ إِنْ كَتَمْتُمَا أَنِّي لَمْ أُرِدِ النَّاسَ حَتَّى أَرَادُونِي وَ أُبَايِعْهُمْ حَتَّى بَايَعُونِي  وَ إِنَّكُمَا مِمَّنْ أَرَادَنِي وَ بَايَعَنِي وَ إِنَّ الْعَامَّةَ لَمْ تُبَايِعْنِي لِسُلْطَانٍ غَالِبٍ وَ لَا لِعَرَضٍ حَاض»[4]. یعنی: شما می­دانید، گرچه پنهان می­دارید، که من دنبال مردم نرفتم تا آنان به سوی من آمدند و من از آنان بیعت نخواستم تا آن­که آنان با من بیعت کردند و شما دو نفر از کسانی بودید که مرا خواستند و بیعت کردند و همانا مردم نه به خاطر سلطه­ی غالب و نه به خاطر مال و ثروتی آماده، با من بیعت کردند.

امام صادق (ع) در روايت معتبرى درباره­ی حكومت و رهبرى، از مردم مى خواهد كه بنگرند چه كسى بر آن­ها حكومت مى­كند و امور خود را به دست چه كسى مى­سپارند. مگر نه اين است كه بدین ترتیب، مقبولیت به عنوان شرط تحقق حکومت اسلامى، از اهمیت بسزایی برخوردار است و فقدان مقبولیت با عدم تحقق حکومت اسلامى همراه خواهد بود.

[1]. حسن بن ابی الحسن دیلمی، إرشادالقلوب، چاپ اول، (بی جا: انتشارات شریف رضی، 1412 ه ق)، 1، 184؛ علامه مجلسی، بحارالأنوار، 72، 38.

[2]. محدث نوری، مستدرك ‏الوسائل، 11، 78.

[3]. نهج البلاغه، خطبه ­3.

[4]. نهج البلاغه، نامه­ 54.

 

 

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

 پایان نامه ارشد – مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی – سایت ارشدها – سایت ارشدها

 

 

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

پایان نامه ارشد – مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی – سایت ارشدها – سایت ارشدها

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی

دسته‌ها: دسته اصلی