دانلود پایان نامه

 

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه : مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی

تراضی و تشاور، برای بازگرفتن کودک از شیر برنامه­ای تنظیم کنند و در این کار از کشمکش، مشاجره و پرداختن به مصالح خود، بپرهیزند»[1].

واضح است که مصلحت یک کشور و امّت به مراتب از مصلحت یک طفل والاتر و با ارزش­تر است. وقتى که خداوند به پدر و مادر با همه­ی علاقه و عاطفه­اى که نسبت به فرزندشان دارند، اجازه ندهد که در امر تربیت و پرورش او استبداد به خرج دهند و آن­ها را ملزم به مشورت می­کند، آیا در اداره­ی امور یک کشور و امّت، اجازه خواهد داد که یک یا چند نفر، بدون مشورت بر آنان حکومت نمایند؟

شایان ذکر است که «وقتی که قرآن ما را در کمترین کار تربیت فرزند به سمت مشورت هدایت می­کند و به هیچ یک از والدین استبداد در این کار بدون دیگری را اجازه نمی­دهد، پس آیا به یک فرد واحد اجازه می­دهد که در همه­ی ]کارهای[ امّت استبداد داشته باشد؟ در حالی که امر تربیت امّت و برپایی عدالت در امّت سخت­تر است و مهربانی فرماندهان و پادشاهان کمتر و ناقص­تر از مهربانی والدین نسبت به فرزند است»[2].

حضرت علی (ع) می­فرمایند: «شَاوِرُوا فَالنَّجحُ فِي المُشاوَرَة»[3]. یعنی: مشاوره کنید که پیروزی در مشاوره است. نیز می­فرمایند: «اِستَشِر أعدَاءَكَ تَعرِفُ مِن رَأيِهِم مِقدارَ عَداوَتِهِم وَ مَواضِعَ مَقاصِدِهِم»[4]. یعنی: با دشمنانت مشورت کن تا از رأى آنان به میزان دشمنى­شان و اهداف خصمانه­شان پى ببرى.

امام جعفر صادق (ع) می­فرمایند: «مَا يَمْنَعُ أَحَدَكُمْ إِذَا وَرَدَ عَلَيْهِ مَا لَا قِبَلَ لَهُ بِهِ أَنْ يَسْتَشِيرَ رَجُلًا عَاقِلًا لَهُ دِينٌ وَ وَرَعٌ… أَمَا إِنَّهُ إِذَا فَعَلَ ذَلِكَ لَمْ يَخْذُلْهُ اللَّهُ بَلْ يَرْفَعُهُ اللَّهُ وَ رَمَاهُ بِخَيْرِ الْأُمُورِ وَ أَقْرَبِهَا إِلَى اللَّهِ»[5]. یعنی: چه چیزی مانع کسی از شماست که هرگاه امرى برایش پیش آید که از آن اطلاعى ندارد، با مردى عاقل و متدین و پرهیزکار مشورت کند… آگاه باشید که هرگاه چنین کند، خداوند او را خوار نمی­کند؛ بلکه او را رفعت می­دهد و به بهترین امور و نزدیکترین آنها به خدا می­رساند.

ممکن است اشکال شود که آنچه در روایات مشاهده می­کنیم، صرفاً تأکید بر اهمیت مشورت و دعوت به آن و بیان نقش آن در پختگی رأی و نزدیک شدن به صواب و صیانت از خطاست. فلذا این روایات چیزی بیش از توصیه­های اخلاقی برای ارشاد مردم نیست که آن­ها را نسبت به اهمیت مشورت کردن با دیگران آگاه می­سازد و در نهایت هیچ دلالتی بر لزوم شرعی مشورت ندارد.

در جواب گفته می­شود که با توجه به مجموع روایاتی که در مورد مشورت مطرح شده، مخصوصاً روایات مذکور که بناى عقلا در عمل به مشورت مى­باشد، و همچنین تأکید این حکم عقل و سیره­ی خردمندان با اوامری مانند «شَاوِرُوا» و «اِستَشِر»، مى­توان لزوم مشورت را نتیجه گرفت.

با این توضیح که چنانچه متعلَّق مشورت، امور عادی و روزمره باشد که عموماً حائز اهمیت بالایی نیست، مانند انتخاب شغل و یا خرید خودرو و… ، خوب است که انسان از صاحبان نظر مشورت نماید و گزینه­ی بهتر و نزدیک به صواب را انتخاب نماید. ولی اگر متعلَّق مشورت، امور بسیار مهم و حیاتی مانند تصمیم برای یک مملکت و یا انتخاب یک شیوه در انجام جنگ و امور این چنینی باشد، هیچ شکی در مورد لزوم مشورت، آن هم بر افراد غیر معصوم باقی نمی­نماند.

در تکمیل ادله­ی فوق، به عنوان مؤیّد مى­توان به سیره­ی رسول اکرم (ص) استناد نمود که پیوسته در تصمیم­گیری­ها بر مبناى مشورت عمل مى­کردند؛ به گونه­اى که سیره نویسان در احوال رسول خدا (ص) و روش مدیریت وى نوشته­اند که آن حضرت با اصحاب خود بسیار مشورت مى­کرد[6].

[1]. همو، تفسیر نمونه، 2، 224-225.

[2]. محمد رشید رضا، تفسیر المنار، بی چا، (بیروت: دارالفکر، بی تا)، 2، 414.

[3]. عبدالواحد بن محمد تمیمی، غررالحكم و درر الکلم، چاپ اول، (قم: دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه، 1366ه ش)، 441.

[4].  همان، 442.

[5]. شیخ حرّ عاملی، وسائل‏الشيعة، 12، 42.

[6]. جلال الدین المحلى و جلال الدین السیوطى, تفسیر الجلالین، بی چا، (تهران: انتشارات کعبه، 1363ه ش) 1، 82.


 

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

 پایان نامه ارشد – مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی – سایت ارشدها – سایت ارشدها

 

 

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

پایان نامه ارشد – مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی – سایت ارشدها – سایت ارشدها

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی

دسته‌ها: دسته اصلی