دانلود پایان نامه

 

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه : مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی

به طور کلی می­توانيم در تعريف واژه­ی مسؤوليت اين­چنين بيان نماييم که، مسؤوليت عبارت است از هر فعل يا ترک فعل ظاهری و باطنی که انسان به سبب تکليف از سوی شارع مقدس، قانون و يا پذيرش شخصی به انجام يا ترک آن مکلف است و در صورت تخطی از آن، مورد بازخواست قرار می­گيرد.

 

1-7-2. گستره­ی تاریخی مسؤولیت فرمانداران

پس از ظهور اسلام و پديد آمدن تمدن گسترده­ای که بخش­های عمده­ای از آسيا، آفريقا و حتی اروپا را دربرگرفت، آموزه­های اسلام که بر روح برادری و برابری مبتنی بود، بين اهالی اين خطه­ها، فرهنگ قوی و مشترکی را پديد آورد که زير بنای ايجاد سازمان توانمند اجتماعی شد[1].

پیامبر اسلام (ص) پس از تشکيل جامعه­ی اسلامی در يثرب، اداره­ی امور مسلمانان را برعهده گرفت و برای اجرای احکام خدا، نظام ويژه­ای را بنياد نهاد. به مرور زمان و با توسعه­ی بلاد اسلامی، در گام نخست ایشان برای هر شهر، فرماندار و مسؤولی تعيين کرد. اين سيره­ی نبوی با استدلال عقلی همراه است؛ چه اين­که هر اجتماع و گروهی بدون رهبر و مدير، دچار هرج و مرج شده و سرانجام آن نابودی خواهد بود.

مديريت مؤثر، به شکوفايی و تحقق سريع اهداف هر جمع و سازمانی منجر خواهد شد که در اين ميان نقش مدير کارآمد، بارزتر است. اميرالمؤمنين (ع) در اهميت نقش مسؤول و فرماندار    می­فرمايد: «و إِنَّهُ لَيَعلَمُ أَنَّ مَحَلِّی مِنها مَحَلُّ القُطبِ مِنَ الرَّحَی»[2]. یعنی: جايگاه من نسبت به حکومت اسلامی، چون محور آسياب به آسياب است که دور آن حرکت می­کند.

يکی از مسؤوليت­های زمامداران و کارگزاران در نظام، نگاه مسؤولانه به منصب مورد تصدی است؛ زيرا نوع نگاه به مسؤوليت از امور بسيار مهمی است که در شکل­گيری اخلاق زمامداری و مديريت، نقش بسزا دارد. مسؤولی که پُست خود را امانت می­داند می­کوشد تا اين بار امانت را حفظ کند و آن را به منزل رساند[3].

امام علی(ع) در ضروت نگاه مسؤولانه به مسؤوليت فرمود: «إنَّ عَمَلَکَ لَيسَ لَکَ بِطُعمَة و لِکَنّهُ فِی عُنُقِکَ أمانَة»[4]. یعنی: همانا پُست فرمانداری برای تو وسيله­ی آب و نان نبوده، بلکه امانتی در گردن تو است.

کاملاً واضح است اين باور که هر پُست و مقامی، مسؤوليتی بزرگ و امانتی سنگين است وظايف متناسب با خود را برای کارگزار می­طلبد که ضرورت پاسخ­گويی به صاحبان امانت، سامان دادن به امور دين و آيين اجتماع و اداری، رعايت عدالت و منش مردمی از جمله­ی اين الگوهاست.

1-9. مجلس خبرگان رهبری

1-9-1. تعریف خبره

«خُبره» واژه­ای عربی و مصدر به معنای علم به حقیقت و دقایق چیزی می­­باشد. این واژه در مورد آگاهی و علم مبتنی بر تجربه نیز به کار رفته است[5].

بعضی «خِبره» را در معنای اسم مصدری، سنجش و حساب و در معنای وصفی و اسمی، کارشناس دانسته­اند[1] . محمد حسين نبوی، مديريت اسلامی، چاپ ششم، (قم: دفترتبليغات اسلامی حوزه علميه قم، 1380ه ش)، 30.

[2]  . نهج البلاغه، خطبه­ی 3.

[3] . رضا وطن دوست، مسؤوليت پذيری و مسؤوليت گريزی، چاپ اول، (مشهد: مؤسسه فرهنگی قدس، 1388ه ش)، 63ـ64.

[4]  . نهج البلاغه، نامه­ی 5.

[5]. محمد بندر ريگی، المنجد فی اللغه، چاپ چهارم، (تهران: بی نا، 1382ه ش)، ذیل «خبره».


 

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

 پایان نامه ارشد – مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی – سایت ارشدها – سایت ارشدها

 

 

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

پایان نامه ارشد – مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی – سایت ارشدها – سایت ارشدها

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی

دسته‌ها: دسته اصلی