دانلود پایان نامه

 

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی


 

به عبارت دیگر ولايت، نوعى قرب و نزديكى نسبت به چيزى است؛ به ­گونه­اى كه موانع و حجاب­ها از ميان برداشته مى­شود[2].

واژه­ی ولايت در آغاز براى قرب و نزديكى خاص در محسوسات به كار رفته است؛ سپس براى قرب معنوى استعاره آورده شده است. بر اين اساس هرگاه اين واژه در امور معنوى به كار رود، بر نوعى از نسبت قرابت دلالت مى­كند و لازمه­ی آن اين است كه ولىّ نسبت به آنچه بر آن ولايت دارد، داراى حقى است كه ديگرى ندارد و مى­تواند تصرفاتى بنمايد كه ديگرى جز به اذن او نمى­تواند؛ مثلاً ولىّ ميت مى­تواند در اموال او تصرف كند. اين ولايت او ناشى از حق وراثت است. خداوند ولىّ امر بندگان خويش است؛ يعنى امور دنيوى و اخروى آن ها را تدبير مى­كند و او ولىّ مؤمنان است.  بنابراين، معناى ولايت، گونه­ا­ى از قرابت است كه منشأ نوعى تصرف و مالك بودن تدبير است[3].

مقصود از ولایت در بحث ولایت فقیه، همان مفهومي است كه در عرف رايج به كار مي­رود و هم رديف واژه­هايي مانند: امارت، حكومت، زعامت و رياست مي­باشد. ولايت در این مفهوم، درباره­ی كسي گفته مي­شود كه بر خطّه­اي حكمراني كند.

 

1-3-1. اقسام ولایت

با توجه به آنچه که بیان شد، ولایت به معنای مذکور به «تکوینی» و «تشریعی» تقسیم می‏شود که برای روشن شدن مقصود اصلی، به بیان هر یک از آن دو می­پردازیم.

ب) زعامت و رهبری: از دیدگاه اسلامی، انسان یکتاپرست نباید از هیچ فرد یا نهادی فرمان ببرد و کسی را ولیّ، سرپرست و ارباب خود قرار دهد و بی‏چون و چرا مطیع او گردد. همان­گونه که در قرآن کریم آمده است: «اتَّخَذُوا أَحْبارَهُمْ وَ رُهْبانَهُمْ أَرْباباً مِنْ دُونِ اللَّهِ وَ الْمَسِیحَ ابْنَ مَرْیمَ وَ ما أُمِرُوا إِلاَّ لِیعْبُدُوا إِلهاً واحِداً»[4]. یعنی: «آن­ها دانشمندان و راهبان خویش را معبودهایی در برابر خدا قرار دادند، و همچنین مسیح فرزند مریم را؛ در حالی که دستور داشتند فقط خداوند یکتایی را که هیچ معبودی جز او نیست، بپرستند»[5].

مگر آنکه خداوند برای کسی چنین حقی را جعل و تشریع کرده باشد. در قرآن کریم بیان شده است: «النَّبِی أَوْلی‏ بِالْمُؤْمِنِینَ مِنْ أَنْفُسِهِمْ»[6]. یعنی: پیامبر به مؤمنان از خودشان سزاوارتر است. همچنین در جایی دیگر از قرآن کریم آمده است: «إِنَّما وَلِیکُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذِینَ آمَنُوا الَّذِینَ یقِیمُونَ الصَّلاهَ وَ یؤْتُونَ الزَّکاهَ وَ هُمْ راکِعُونَ»[7]. یعنی: سرپرست و ولیّ شما تنها خدا و پیامبرش است و نیز کسانی که ایمان آوردند؛ آن­ها که نماز را برپا می­دارند و در حالت رکوع، زکات می­دهند.

بر اساس این آیات، خداوند ولایت تدبیری و حق اداره و تنظیم اجتماعی را برای پیامبر (ص) و امامان معصوم (ع) تشریع کرده است و تنها آنان هستند که می‏توانند حاکمیت سیاسی و زمامداری جامعه را در دست گرفته و در رأس هرم قدرت باشند.

[1]. المفردات في غريب القرآن، ذیل «ولی».

[2]. سید محمد حسین طباطبایی، المیزان فی تفسیر القرآن، چاپ پنجم، (قم: انتشارات اسلامی جامعه­ی مدرسین، 1417 ه ق)، 5، 368.

[3]. رک:  همان، 6، 12.

[4]. توبه: 31.

[5]. مکارم شیرازی، ترجمه­ی قرآن.

[6]. احزاب: 6.

[7]. مائده: 55.

 

 

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

 پایان نامه ارشد – مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی – سایت ارشدها – سایت ارشدها

 

 

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

پایان نامه ارشد – مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی – سایت ارشدها – سایت ارشدها

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی

دسته‌ها: دسته اصلی