دانلود پایان نامه

 

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه : مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی

توضیح آن­که اولاً ادلّه­ی امر به معروف و نهی از منکر اطلاق دارد و تقیید نشده است و مورد خطاب آن، همه­ی مکلفین هستند. این آموزه‌ی دینی تنها در روابط بین فردی انسان‌ها كاركرد ندارد؛ بلكه در روابط اجتماعی و روابط میان كارگزاران و شهروندان نیز کارایی دارد. فلذا این ادلّه را می‌توان شامل ولیّ فقیه هم دانست؛ بخصوص در عصر غیبت كه حاكم اسلامی دارای عصمت نبوده و احتمال خطا و انحراف عمدی یا سهوی از او متصور است. بنابراین حتی اگر خدای ناکرده، ولیّ فقیه معروفی را ترک کند یا منکری را انجام دهد، بر دیگران امر و نهی ایشان واجب می­شود.

ثانیاً از آن­جایی که فلسفه­ی غایی امر به معروف و نهی از منکر رعایت مصالح مسلمین است، به حکم عقل در جامعه­ای که متشکل از عموم مردم است، امر و نهی حاکمان و زمامداران از ضرورت و اهمیت بیشتری برخوردار می­شود.­ چراکه مثلاًً اگر یک فرد عادی مرتکب منکر شود، ممکن است فقط خود را به هلاکت رساند؛ ولی اگر حاکم یک ملّت مرتکب منکر شود، چه بسا یک ملّت را به هلاکت رساند. به همین جهت است که حاکمان نقش اساسی­تری در تعیین و رقم­زدن سرنوشت مردم دارند.

2-3. قاعده­ی النصیحة لائمة المسلمین

«النصیحة لائمة المسلمین» تعبیری آشنا و پرسابقه در فرهنگ سیاسی اسلام است که در روایات متعددی به چشم می­خورد و براساس آن، همه­ی مردم حق دارند زمامداران را نصیحت و آرا و نظریات خیرخواهانه­ی خود را برای اطلاع رسانی و راهنمایی کارگزاران حکومت از اوضاع و احوال جامعه یا برای اصلاح و کنترل رفتار آنان مطرح سازند.

سرچشمه­ی این عنوان پیامبر اکرم (ص) می­باشد که در حجة الوداع، ضمن سخنرانى در مسجد خیف، آن را مطرح فرمودند و پس از آن، در بیانات ائمّه­ی­ اطهار (ع) به عنوان یکى از مسؤولیت­هاى امّت اسلامى مورد تأکید قرار گرفت. خیرخواهی مردم نسبت به حکومت و حاکمان در منطق اسلام آنقدر با اهمیت است که حضرت علی (ع) آن را حق حاکم و وظیفه­ی مردم می­دانستند.

در این مبحث، ابتدا روایاتی که به این موضوع اشاره دارد را مطرح و سپس دیدگاه­هایی که نسبت به تفسیر «نصیحت» وجود دارد را بررسی می­نمائیم. در نهایت دیدگاه مختار به عنوان مبنایی برای نظارت بر ولیّ فقیه استنتاج می­گردد.

 

2-3-1. منابع روایی «النصیحة لائمّة المسلمین»

روایات متعددی وجود دارد که در آن­ها به قاعده­ی «النصیحة لائمة المسلمین» اشاره شده است. به برخی از آن­ها اشاره می­شود:

امام صادق (ع) می­فرمایند که رسول خدا (ص) در حجة الوداع، در مسجد خیف، خطاب به مردم فرمودند: «نَضَّرَ اللَّهُ عَبْداً سَمِعَ مَقَالَتِي فَوَعَاهَا وَ حَفِظَهَا وَ بَلَّغَهَا مَنْ لَمْ يَسْمَعْهَا فَرُبَّ حَامِلِ فِقْهٍ غَيْرُ فَقِيهٍ وَ رُبَّ حَامِلِ فِقْهٍ إِلَى مَنْ هُوَ أَفْقَهُ مِنْهُ ثَلَاثٌ لَا يُغِلُّ عَلَيْهِنَّ قَلْبُ امْرِئٍ مُسْلِمٍ إِخْلَاصُ الْعَمَلِ لِلَّهِ وَ النَّصِيحَةُ لِأَئِمَّةِ الْمُسْلِمِينَ وَ اللُّزُومُ لِجَمَاعَتِهِمْ»[1]. یعنی: خداوند شاداب گرداند بنده­ای را که گفتار مرا بشنود و آن ­را به ذهن سپارد و حفظ کند و به هر که نشنیده برساند. چه بسا حمل کننده­ی فقه که خود فقیه نباشد و چه بسا رساننده­ی فقه به کسی که فقیه­تر از اوست. سه چیز است که دل هیچ فرد مسلمانی نباید به آن خیانت کند: خالص کردن کار برای خدا، نصیحت برای پیشوایان مسلمانان و همراه بودن با جماعت آن­ها.

2-3-2. منظور از «نصیحت» چیست؟

نکته­ای که در اینجا باید به آن پرداخته شود، این است که آیا منظور از «نصیحت»، پند و اندرز و انتقاد است، یا اینکه مراد صرف اطاعت و تبعیت می­باشد و یا اینکه منظور دیگری را در بر دارد.   در این خصوص سه دیدگاه اصلی وجود دارد که به بیان و بررسی هریک از این دیدگاه­ها می­پردازیم:

[1]. محمد بن یعقوب کلینی، الكافي، 1، 403؛ محمد بن علی بابویه قمی (شیخ صدوق)، الخصال، چاپ دوم، (قم: انتشارات جامعه­ی مدرسین حوزه­ی علمیه­ی قم، 1403ه ق)، 1، 149.


 

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

 پایان نامه ارشد – مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی – سایت ارشدها – سایت ارشدها

 

 

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

پایان نامه ارشد – مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی – سایت ارشدها – سایت ارشدها

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی

دسته‌ها: دسته اصلی