دانلود پایان نامه

 دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

بررسی نظام حقوق و دستمزد در دوره هخامنشیان

تحسین و تمجید قرار مى‏گیرد و این تشویق و تحسین او را به یک سلطان مستبد مبدل مى‏کند. از اینجا باز معلوم مى‏شود که حکومت سلطنتى از تمام حکومتها بهتر است. ولى در خاتمه، براى آنکه در یک جمله حق مطلب را ادا کنم، از شما سؤال مى‏کنم: آزادى ما از کجا آمده است؟ این آزادى را از چه‏کسى گرفته‏ایم؟ از مردم، از اولیگارشى، یا از سلطان؟ بنابراین چون صحیح است که فرد واحد ما را از اسارت نجات داده، به عقیده من باید حکومت فرد واحد را بپذیریم. بعلاوه ما نباید قوانین کشور را هنگامى که این قوانین خردمندانه است، لگدمال کنیم. این کارى است خطرناک. به این ترتیب سه نظر پیشنهاد شد و نظر داریوش از طرف چهار نفر دیگر که تاکنون اظهارى نکرده بودند، تصویب شد. همچنین تصمیم گرفتند آنکه اسبش در طلوع خورشید زودتر شیهه بکشد، به پادشاهى برگزیده خواهد شد(افراسیابی، بهرام، 1383، ص61).

ولى اوتانوس که از استقرار رژیم دموکراتیک مأیوس شده بود، از آزمایش بخت خود صرف نظر کرد، بشرط آن که هریک از ۶ نفر دیگر که به پادشاهى برگزیده مى‏شود، به وى و تمام اعضاى خانواده‏اش آزادى کامل اعطا نماید. داریوش به پادشاهى رسید، و به بهانه‏اى هریکى از هفت نجیب‏زاده را که از یاران سابق او بودند، تسلیم مرگ نمود تا حکومت مطلقه خود را ثابت نماید. بااین حال اگر به گفته‏هاى هرودت اعتماد کنیم باید قبول کنیم که در دوره هخامنشى سلاطین در موارد بحرانى مجلس مشاوره‏اى از اشراف و رؤساى قبایل تشکیل مى‏دادند و راجع به امور مهم با آنها مشورت مى‏کردند(همان،ص62).

هرودوت در جاى دیگر مى‏نویسد که کمبوجیه عشق شدیدى به یکى از خواهران خود احساس کرد. چون ازدواج با خواهر، معمول نبود قضات شاهى را دعوت کرد و نظر همه آنها را پرسید. قضات پس از مشاوره و مطالعه گفتند: «هیچ قانونى نیست که برادرى را در زناشویى با خواهرش مجاز گرداند، اما قانون دیگرى هست که به پادشاه حق مى‏دهد هرچه دلخواه اوست بکند.» این جمله بهترین دلیل اختیارات نامحدود شاه است. در کتاب ایران اقتصادى به نقل از جلد سوم تاریخ هرودت نوشته شده که: «بنادر یونانى که یک چند تحت تسلط ایران درآمد، غالبا توسط مستبدین اداره و رهبرى مى‏شد. پس از شورش مردم در عهد داریوش،

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

پایان نامه ارشد تاریخ درباره:بررسی نظام حقوق و دستمزد در دوره هخامنشیان

دسته‌ها: دسته اصلی