دانلود پایان نامه

 دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

بررسی نظام حقوق و دستمزد در دوره هخامنشیان

خود دارد، در سده‌ی 23 پیش از میلاد از آنِ یک راهبه بوده و ظاهراً در معبدی محلی نگهداری می‌شده است. گمان می‌رود که آن‌را، در حمله‌ی پارس‌ها به ایلام، در سده‌ی هفتم پیش از میلاد، همراه یک کمربند سیمین با زیورهای دیگر، در خمره‌ای نهاده و در زیر خاک پنهان کرده و دیگر هرگز موفق به یافتن آن نشده بودند. سناخریب شاه آشور می‌نویسد: «شاه ایلام سپاه بزرگی را فراهم آورده بود. آن‌ها مانند ابری از ملخ، که کسی جلودار آن نبود، به سوی من آمدند. گرد و خاک چارپایان آن‌ها پهنه‌ی آسمان را پوشانده بود». ظاهراً ناکامی سناخریب را در این جنگ، با وجود کشته شدن فرمانده سپاه ایلام، باید به پای پارس‌های انشان نوشت. به هرحال از نبشته‌های لوح‌های ایلامی شوش چنین پیداست که حدود 685 میلادی، پارس‌ها در سراسر ایلام حضور داشته‌اند(Hinz, “Elams Ȕbergang ins Perserreich “,Transition in Iranian History,p125).

به این ترتیب پارس‌ها، با انشان در سرزمینی جابه‌جا شدند که در تحولات بعدی، میهن همیشگی آن‌ها شد. یکی از نشانه‌های گران‌بها، مهری است از کوروش اول، پدربزرگ کورش بزرگ، با نبشته‌ی «کوروش انزان، پسر چیش‌پیش». تصویر این مهر، مرد سواری را نشان می‌دهد در حالی‌که از دو مرد افتاده بر زمین می‌پرد، با نیزه‌ی خود در تعقیب مردی پیاده است. از این مهر در زمان داریوش در تخت جمشید استفاده شده است[1]. در کتیبه‌های رویای نَبونَید و سالنامه‌ی نبونید، برای کورش از عنوان شاه انشان استفاده مي‌شده است(نك: بريان، تاريخ امپراتوري هخامنشيان، 1/227).

به گزارش نبشته بابلی، در سومین یا ششمین سال فرمانروایی نبونیدکورش از انشان سپاه ماد را از هم می‌پاشد؛ ظاهراً بخش بزرگی از این سپاه به کورش می‌پیوندد. آنگاه کورش موفق می‌شود آستیاگ، شاه ماد را1- استفاده از مهرهاي كهن يا جايگزين شده، در دربار هخامنشيان امري معمول بود و بسا كه شاه، با ساختن مهري تازه براي خودف مهر پيشين خود را براي استفاده‌ي از آن در اختيار يكي از درباريان طرف توجه قرار مي‌داد. «در طول مدت رياست تشريفات فرنكه، چيسه و هوش قائم مقام اوبود كه نخست مهر خود را داشت، ولي به سال 19[از سلطنت داريوش]يك مهر شاهي به او بخشيدند و او از آن پس از آن استفاده كرد. بر روي اين مهر نام داريوش به فارسي باستان، ايلامي و اكدي نوشته شده بود. در زمان جانشينان او نيز رسم شد كه هركدام مفتخر به داشتن مهري شاهي شوند» (كخ، از زبان داريوش، 48).

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

پایان نامه ارشد تاریخ درباره:بررسی نظام حقوق و دستمزد در دوره هخامنشیان

دسته‌ها: دسته اصلی