دانلود پایان نامه

  دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

بررسی تأثیر آموزش راهبردهای حل مسأله در پیشرفت ریاضی و بهبود نگرش نسبت به درس ریاضیات در دانش‌آموزان

– از راه مشاهده، يادگيرندگان را در شيوه‌هاي حل مسئله كمك كنيد

مولف (سيف، 1380) در كتاب خود يكي از روشهاي خوب يادگيري را سرمشق گرفتن يا الگوبرداري از رفتار ديگران مي‌داند و مي‌گويد «بنابراين معلمان مي‌توانند از اين توانايي يادگيري دانش‌آموزان حداكثر استفاده را ببرند. عملا به كودكان نشان دهيد كه خود شما چگونه با يك مسئله برخورد مي‌كنيد، چگونه اطلاعات مربوط را تدوين مي‌كنيد و چگونه عناصري را كه به جواب مسئله مي‌انجامد، انتخاب مي‌كنيد. از دانش‌آموزاني كه راه‌حلهاي بديع براي مسايل پيدا مي‌كنند بخواهيد تا پاي تابلو بروند و روش خود را براي همكلاسيها عملا نشان دهند. همچنين شرح حال و موفقيتهاي انديشمندان بزرگ جهان را سرمشق يادگيرندگان خود قرار دهيد.»

2- دانش‌آموزان را تشويق كنيد تا در حل كردن مسايل با يكديگر همكاري كنند.

همكاري ميان دانش‌آموزان و بحث گروهي در تدوين و يافتن راه‌حل مسايل به آنها كمك مي‌كند، زيرا همكاري گروهي به ارائه راه‌حلهاي مختلف و عقايد گوناگون مي‌انجامد. روش ويژه‌اي كه براي تشويق دانش‌آموزان به ارائه راه‌حلهاي گوناگون به وسيله الكس اسبورن[1] (1975) ابداع شده روش بارش مغزي[2] نام دارد. در روش بارش مغزي هدف عمده اين است كه فرايند توليد پاسخها از فرايند ارزشيابي آنها مجزا بشود، زيرا غالبا ارزشيابي توليد پاسخهاي متنوع را سركوب مي‌كند و مانع بروز خلاقيت مي‌شود. در اين روش، معلم مسئله‌اي را به دانش‌آموزان كلاس مي‌دهد و از آنان مي‌خواهد تا هر چه راه‌حل براي مسئله به ذهنشان مي‌رسد بگويند پيش از ارائه تمام راه‌حلها بوسيله دانش‌آموزان كلاس، هيچ گونه اظهار نظري درباره آنها از سوي معلم يا دانش‌آموزان ديگر ابراز نمي‌شود.

3- دانش‌آموزان را براي ادامه فعاليتهاي خود تا پيدا كردن جواب مسئله تشويق كنيد.

بعضي اوقات يادگيرنده پس از رسيدن به يك راه‌حل ناكامل از كار دست مي‌كشد و به فعاليت خود براي پيدا كردن جواب كامل مسئله ادامه نمي‌دهد. در اين گونه موارد دانش‌آموزان را تشويق كنيد تا كار خود را ادامه دهند و جواب كامل را به دست آورند.

4- در كلاس درس فضايي آزاد فراهم كنيد تا مشوق كاوشهاي كنجكاوانه يادگيرندگان باشد:

اگر مي‌خواهيد دانش‌آموزانتان متبكر و مستقل‌انديش بار

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

پایان نامه:بررسی تأثیر آموزش راهبردهای حل مسأله در پیشرفت ریاضی و بهبود نگرش نسبت به درس ریاضیات در دانش‌آموزان

دسته‌ها: دسته اصلی