دانلود پایان نامه

 دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

بررسی نظام حقوق و دستمزد در دوره هخامنشیان

نشده است، هرچند همه شاهان خود را بزرگ مى‏خواندند. انحطاط آنان به تصادف و سرنوشت مربوط نیست. اعتقاد من این است که انحطاط شاهنشاهى آنان در اثر تربیتى است که نصیب شاهزادگان و پسران توانگران است، زیرا هیچکس از کودک و مرد، از جوان و پیر، نمى‏تواند صاحب فضائلى شود که لازمه بزرگى است، اگر تربیت او بدانگونه باشد که وصف کردم. این است آنچه معتقدم قانونگزار باید در نظر گیرد و ما یونانیها باید در نظر گیریم. ایرانیان روزبه‏روز بدتر شدند و به سوى زوال رفتند، و علت انحطاط آنان این بود که‏ آزادى فردى را پایمال کردند و ستمگرى و خودسرى را در مردمان فرمانروا ساختند و چون چنین کردند درمیان مردمان حس برابرى و همبستگى و دوستى را تباه ساختند.(همان، ص64).

هگل ارزش معنوى هخامنشیان را در هوشیارى تاریخى و پیام آزادى ملل و رسالت جهانى آن مى‏بیند. از این نظر ایرانیان را نخستین ملت تاریخى مى‏داند و تأسیس سلسله هخامنشى را نقطه شروع تاریخ جهانى مى‏شمارد. مى‏نویسد: «شاهنشاهى هخامنشى دولتى بود امپراتورى به مفهوم جدید آن مرکب از دولتهاى گوناگون، اما هرکدام از آنها فردیت خود را از نظر بنیادهاى سیاسى و سنن و نوامیس خویش محفوظ داشتند. همانطور که نور روشنى مى‏بخشد و به هرچیز حیات مخصوص مى‏دهد، فروغ شاهنشاهى ایران نیز بر ملل عدیده گسترده بود، و هریک شخصیت حاصل خود را نگاهداشته … و آن ترکیبى بود از اقوام مختلف که همگى آزاد مى‏زیستند»(همان، ص68).

 

 

2-6 ارزش آزادی

آنچه از مدارک تاریخى برمى‏آید، یونانیان بیش از ایرانیان براى حقوق و آزادیهاى فردى و اجتماعى خود احترام قائل بودند. وقتى شهربان ایرانى از جلال و شکوه دربار خشایارشا براى دو نفر از اسپارتیها سخن مى‏گوید، یکى از آنان به سرباز پارسى چنین مى‏گوید: «تو اسارت را تحمل کرده‏اى ولى هرگز طعم آزادى را نچشیده‏اى و هنوز

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

پایان نامه ارشد تاریخ درباره:بررسی نظام حقوق و دستمزد در دوره هخامنشیان