دانلود پایان نامه

 دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 قاچاق مواد روانگردان و سیاست کیفری ناظر بر آن (علت شناسی تا پیشگری)

تکنولوژی جدیدی به دست آمده که از طریق آزمایش موی سر به وجود مواد روان‌گردان در بدن پی می‌برند. زیرا قسمتی از مواد موجود در خون توسط موی سر جذب می‌شود و بعد از چند هفته به دلیل رویش مو، از پیاز مو فاصله می‌گیرند بنابراین با بریدن مو از آن قسمت و آزمایش آن میزان مصرف قابل بررسی است.

مواد مختلف صنعتی با اسامی متعددی مثل کریستال، کراک ، اکستاسی، آمفي تامين، شیشه، مسکالین، پان پراگ و دیفنوکسیلات فروخته می‌شود یکی از ویژگی‌های دیگر این مواد که آنها را خطرناک‌تر می‌کند، وابستگی بیشتر معتاد به آنها است. قیمت پایین این مواد مخدر با ویژگی اعتیادآور آنها موجب می‌شود که آنها را در زمره مهترین تهدید‌های جامعه کنونی بدانیم. بنابراین حفظ نظم عمومی و امنیت مردم ایجاب می‌کند که با این مواد مخدر برخورد جدی و شدیدی صورت گیرد.

گفتار دوم: تاریخچه مختصری از مواد مخدر

با توجه به این که استعمال موادمخدّر به شیوه کنونی و با این گستردگی که در حال حاضر وجود دارد در زمان حضرت رسول و ائمه ی اطهار نبوده است لذا در خصوص موادّ مخدّر یا اصلاً روایتی وجود ندارد و یا اگر هم وجود دارد ضعفِ سندی دارد .

قابل ذکر است که در منابع شیعه دو نوع روایت درباره ی موادّ مخدّر وجود دارد یکی روایتی که حکم روی عنوانِ کلی مثل مسکر ، مُضرّ و … رفته است و می توان آن ها را بر مصداقین موجود در زمان حاضر تطبیق داد و دیگری روایاتی که از نوع خاصّی از موادّ مخدّر اسم برده اند که ضعفِ سندی که اشاره شد بیشتر دامن گیر این دسته از روایات است .

روایات دسته دوّم نیز بر دو قسم هستند:

الف. در برخی از آن ها از نوع خاصّی از مواد مخدر مذمّت شده است که صاحب مستدرک الوسائل(النوری الطبرسی 1411،  145) به تعدادی از آن ها اشاره کرده است؛

ب. و در قسم دیگر برای درمان برخی از بیماری ها تجویز شده است

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 پایان نامه ارشد حقوق با موضوع:قاچاق مواد روانگردان و سیاست کیفری ناظر بر آن

دسته‌ها: دسته اصلی