دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :نقش ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از 11 سپتامبر

 

1-1- مقدمه

سازمان پيمان آتلانتيك شمالي كه به اختصار به آن ناتو مي‌گويند در سال‌هاي پس از جنگ جهاني دوم و در پي تهديد خطر شوروي سابق با هدف حفظ امنيت اعضاء به خصوص كشورهاي اروپاي غربي شكل گرفت پس از جنگ جهاني دوم تا پيش از سال 1991، در كنفرانس يالتا در فوريه 1945 پس از مذاكرات روزولت، استالين و چرچيل نقشه اروپا به صورت جديد كشيده شد و به شكل گيري نظام دو قطبي و تقسيم شدن جان بين دو ابرقدرت شوروي و آمريكا كشورها به عنوان آخرين راهكار ناچار بودند جذب يكي از دو قطبند. به طوري كه وضع اروپا را در طول جنگ و پس از آن را به اين صورت خلاصه مي‌كنند:

1- ابتدا منهدم شد      2- تقسيم گرديد   3- سرانجام تا دندان مسلح گرديد

سرانجام به دنبال تهديداتي كه از جانب شوروي متوجه كشورهاي اروپايي بود و دستيابي مسكو به سلاح‌هاي اتمي، بمب‌هاي هيدروژني، شكل گيري پيمان ورشو، ساخت موشك‌هاي قاره پيما و بحران موشكي كوبا در بين سال‌هاي 1949، 1962 كه همگي گوياي وجود دشمني خطرناك بود اروپاييان را وادار كرد كه به پيمان ناتو بيش از پيش توجه كنند.

در ابتدا اروپاييان تلاش مي‌كردند امنيت خويش را تضمين نمايند. پنج كشور انگليس، فرانسه، بلژيك، هلند و لوكزامبورگ در مارس 1948 پيمان دفاعي بروكسل را امضا كردند. در پي مداخلات شوروي در اروپاي شرقي و بي دفاع بودن اروپا در برابر ماشين نفوذي كمونيسم، لزوم حضور آمريكا براي برقراري امنيت در اروپا در پيكره يك پيمان دفاعي احساس مي‌شد.

در 6 ژوئيه 1948 مذاكراتي براي امضاي پيمان آتلانتيك شمالي (ناتو) با حضور آمريكا، كانادا و پنج كشور عضو پیمان بروكسل در واشنگتن آغاز و با پیوستن ایتالیا دانمارک نروژ ایسلند پرتقال در نهایت در آوريل 1949 پيمان دفاعي ناتو امضاء شد (ترکیه و یونان 1952 و آلمان 1955 به آن پیوستند).

اين طور كه تاكنون عنوان شده فلسفه وجودي اين پيمان تا قبل از سال 1991 ايجاد كمربند امنيتي به دور دموكراسي‌هاي غربي و ديگري محاصره ابرقدرت كمونيسم و اقمارش بود كه بعدها در چارچوب پيمان ورشو گرد آمدند.

هم‏اکنون فعال شده است. این سامانه توانایی نظارت و مانیتورینگ فعالیت‏های کشورهای همسایه ترکیه به فاصله 2500 کیلومتر مربع را دارد. سامانه دفاعی ترکیه بخشی از سپر دفاع موشکی ناتو در اروپا است. قرار است تا سال 2018

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

نقش ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از 11 سپتامبر93

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دسته‌ها: دسته اصلی