دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :   تحلیل و بررسی جرم سقط جنین در حقوق موضوعه ایران و انگلستان

خانم وارن در تكمله‏اى كه بعدها به مقاله خود افزود، كوشيد به اين اشكال پاسخ دهد. وى مجدداً بر استدلال خود تأكيد كرد و مدعى شد كه تنها انسان كامل با همان ويژگى‏هاى پنجگانه از حق حيات برخوردار است، نه جنين. اين را هم پذيرفت كه طبق اين استدلال نوزاد نيز با چوب جنين رانده خواهد شد و اگر ما باشيم و دلائل پيشگفته، نوزادكشى مجاز خواهد بود. اما براى حل اين مشكل دو پاسخ داد: نخست آن كه در مورد نوزاد، حتى اگر والدين خواهان نگهدارى او نباشند، ديگرانى هستند كه با كمال ميل حاضرند او را به فرزندى بپذيرند و مى‏شمردند و جنين را در اين مرحله با جمادات مقايسه مى‏كردند[1]. تفكيك مراحل مختلف ميان نطفه، مضغه، علقه و…با همين هدف صورت مى‏گرفت، ليكن امروزه اين باور كه جنين تا قبل از چهار ماهگى فاقد روح است، مورد قبول علوم زيستى نيست و سونوگرافى و ديگر آزمايش‏هايى از اين دست نشان مى‏دهد كه جنين بسيار قبل از اين زمان داراى جنبش و تپش قلب است. اما به دليل آن كه جنين درون كيسه رحمى قرار دارد و تا قبل از چهار ماهگى بسيار كوچك است و فضاى حياتى او نسبتاً بزرگ، به راحتى صداى تپش قلب يا جنبش او شنيده نمى‏شود و عرف عادى آن را درك نمى‏كند. يكى از پژوهشگران اين حوزه مى‏نويسد:

«ما وسائلى در اختيار داريم كه به كمك آن‏ها ضربان قلب جنين را در هفته پنجم مى‏شنويم و دستگاه هايى داريم كه با آن‏ها مى‏توانيم حتى قبل از اين تاريخ جنبش جنين را دريابيم. البته كسانى در اين جا به تفكيك ميان روح مورد نظر فقها كه در چهار ماهگى در جنين دميده مى‏شود) و نمو طبيعى فرق نهاده‏اند و كوشيده‏اند همچنان از تقسيم بندى سنتى دفاع كنند.

بارى امروزه كسانى مى‏كوشند با تعيين معيارهايى مانند جنبش جنين و امكان ادامه حيات برون رحمى و غيره در مراحلى، سقط را مجاز بدانند. مهم‏ترين كوشش از اين دست به وسيله ال. دبليو. سامنر صورت گرفته است. وى در مقاله‏اى با عنوان “سقط جنين: يك ديدگاه ميانه روانه”[2] نظرگاه خود را شرح مى‏دهد. از نظر وى جنين هنگامى موقعيت اخلاقى يك انسان كامل را پيدا مى‏كند و مى‏توان او را به مثابه انسان شمرد كه توانايى احساس درد و لذت را كسب كند و اين اتفاق در سه ماهه دوم باردارى رخ مى‏دهد. در اين آستانه است كه جنين پاى به مرحله كاملاً تازه‏اى مى‏گذارد و از مراحل پيشين متمايز مى‏گردد. بدين ترتيب، سقط جنين تا پيش از اين تحول مجاز است و اخلاقاً منعى ندارد، چرا كه مانند پيشگيرى است اما پس از آن جز از سر ضرورت، غير اخلاقى است. اما كوشش «سامنر» نيز از انتقاد مصون نمانده و بر آن خرده‏هايى گرفته‏اند كه در جاى خود بيان شده است.

[1].موسوعة الفقه الاسلامى(موسوعه جمال عبد الناصر)، مصر، المجلس الاعلى للشئون الاسلاميه، ج‏3، ص‏162.

2 Abortion: A Moderate View.

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

( فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه  با فرمت ورد ) :

 تحلیل و بررسی جرم سقط جنین در حقوق موضوعه ایران و انگلستان

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

پایان نامه کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم شناسی: تحلیل و بررسی جرم سقط جنین در حقوق موضوعه ایران و انگلستان