دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه : بررسی جامعه شناختی عوامل مؤثر بر اصلاح بدن در بین زنان 20 تا 44 ساله شهر تهران

 که با بدن به مثابه یک غایت فی نفسه رفتار می­کنند (بوردیو1390،291).

بوردیو، هدف مدیریت بدن را اکتساب منزلت، تمایز و پایگاه می­داند. وی در تحلیل خود از بدن به کالایی شدن بدن در جوامع مدرن اشاره می­کند که به صورت سرمایه ­فیزیکی ظاهر می­گردد. بوردیو تولید این  سرمایه­فیزیکی را در گرو رشد و گسترش بدن می­داند. به گونه­ای که بدن حامل ارزش در زمینه­های اجتماعی گردد. از نظر بوردیو، بدن به عنوان شکل جامعی از سرمایه­فیزیکی، در بردارنده منزلت اجتماعی و اشکال نمادین تمایز است(شیلینگ 1993، 127). تبدیل سرمایه­فیزیکی در واقع به معنای ترجمه و تفسیر حضور بدنی بر حسب اشکال گوناگون (سرمایه­اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی) در میدان کار، اوقات فراغت و غیره       می­باشد. بوردیو با در نظر گرفتن بدن به عنوان یک سرمایه­­فیزیکی هویت­های افراد را با ارزش­های اجتماعی منطبق با اندازه ، شکل و ظاهر بندی مرتبط سازد(شیلینگ 1993، 14).

علاقه­ای که طبقه­های مختلف به نمایاندن خود دارند، و توجهی که مبذول می­کنند آگاهی از فوایدی است که این کار برای آنان دارد. بنابراین زمان و تلاش و فداکاری و دقتی که عملاً روی آن می­گذارند، متناسب با بخت­های سود مادی و نمادینی است که می­توانند به میزان معقولی از آن انتظار داشته باشند (بوردیو 1390، 280). بوردیو هدف مدیریت بدن را اکتساب منزلت، تمایز و پایگاه می­داند.

اعتماد به نفس حاصل از شناخت معینی که فرد از ارزش خویش، خصوصاً ارزش بدن یا گفتار خویش به دست می­آورد، در واقع پیوند تنگاتنگی با مقام و موقعیت او در فضای اجتماعی (همچنین، قطعاً با خط بازاندیشانه­ی خود، بسیار اهمیت دارد. بدن همچنین در معرض انواع “رژیم­ها” (مانند رژیم غذایی) و برنامه­های ورزشی است که نه تنها افراد درقالب ریزی بدن­هایشان کمک  می­کنند، بلکه در بازاندیشی خود و نیز بازاندیشی نوگرایی به معنای عام آن، نقش دارند. نتیجه­ی این قضیه، وسواسی است که در جهان نوین در مورد بدن­ها و خودهایمان داریم (ریتزر  1384، 771).

به اعتقاد گیدنز ، در عصر مدرن ” خود” به طرحی تبدیل می­شود که باید ایجاد کرد و چیزی که سنت با عادت به طور قطعی تعیین کرده است. این طرح امکان تردید قابل ملاحظه و تهدید احساس پوچی را با خود به همراه می­آورد، اما چنین امکان برنامه ریزی زندگی” انتخاب شیوه زندگی” را به افراد می­دهد(کیویستیو 1385، 207).

با فرارسیدن عصر جدید بعضی از انواع نماهای ظاهری وکردارهای بدنی اهمیتی خاص می­یابند. در بسیاری از عرصه­های فرهنگی ماقبل جدید، نمای ظاهری بدن تابع استاندارهای مبتنی بر معیارهای سنتی بوده است. نمای 

 

 دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

 ( فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه  با فرمت ورد ) :

بررسی جامعه شناختی عوامل مؤثر بر اصلاح بدن در بین زنان 20 تا 44 ساله شهر تهران

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

 ( فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه  با    فرمتPDF ) :

بررسی جامعه شناختی عوامل مؤثر بر اصلاح بدن در بین زنان 20 تا 44 ساله شهر تهران

 برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد بررسی جامعه شناختی عوامل مؤثر بر اصلاح بدن در بین زنان 20 تا 44 ساله شهر تهران در سال 91

دسته‌ها: دسته اصلی