دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه : بررسی جامعه شناختی عوامل مؤثر بر اصلاح بدن در بین زنان 20 تا 44 ساله شهر تهران

 کوکرهام جامعه شناس آمریکایی به ریشه­های مابعدساختارگرایی نظریه فمینیستی در عرصه­ی جامعه­شناسی پزشکی به ویژه در ارتباط با روایت­های ساختارگرایانه­ی اجتماعی آن از بدن زنانه (مؤنث) و تنظیم یا به قاعده در آوردن بدن توسط جامعه­ی تحت سلطه­ی مردان اشاره دارد(کوکرهام 2001، 15). در این جا هم مفروضات اجتماعی و فرهنگی در کارند تا درک ما را نسبت به بدن تحت تأثیر قرار دهد، از جمله در مورد بدن مردانه (مذکر) به عنوان استاندارد یا معیار در آموزش پزشکی، یا نسبت دادن ویژگی­های عاطفی جسمانی که از نظر اجتماعی مطلوبیت کمتری دارد به زنان، و نیز از راه ساختن و تعریف اجتماعی بیماری­های زنان (کوکرهام 2001، 15).

2-3- چارچوب نظری

برپایه مباحث نظری مطالعه، خطوط کلی چارچوب نظری این پژوهش بر اساس نظریه پی­یر بوردیو، آنتونی گیدنز و برایان ترنر تنظیم شده است.

زیبایی، و معجره­ای مستدام، هنگامی به مراتب بیشتر می­شود که ویژگی­های بالقوه جمسانی با میزان تصدیق و به رسمیت شناختن  آن­ها متناسب باشد، و برعکس، احتمال تجربه کردن بدن با ناراحتی و پریشانی، شرم و کمرویی هنگامی افزایش می­یابد که بدن آرمانی و بدن واقعی، بدن رویایی و ” ضمیر آینه­واری[1]” () که در واکنش­های دیگران منعکس می­شود، اختلاف داشته باشند.(بوردیو1390، 281-284).

علاقه­ای که طبقه­های مختلف به نمایاندن خود دارند، و توجهی که مبذول می­کنند آگاهی از فوایدی است که این کار برای آنان دارد. بنابراین زمان و تلاش و فداکاری و دقتی که عملاً روی آن می­گذارند، متناسب با بخت­های سود مادی و نمادینی که می­توانند به میزان معقولی از آن انتظار داشته باشند(بوردیو 1390، 280). بوردیو هدف مدیریت بدن را اکتساب منزلت، تمایز و پایگاه می­داند.

سرمایه بدنی که به بیان بوردیو ماحصل رابطه­ی متقابل جایگاه اجتماعی عادات واره و سلیقه­ی افراد است، علاوه بر اعطای سرمایه­های نمادین و خرده فرهنگی به آنان فرصتی برای دنبال کردن “تمایز”، شیوه­ای برای هویت یابی و تعقیب سبک زندگی مطلوب خویش و در نهایت استفاده ابزاری از این سرمایه با تبدیل آن به فرصت­ها و امتیازاتی در زندگی شخصی واجتماعی (محبوبیت بیشتر، موقعیت بهتر در ازدواج و کسب امتیازات دیگر فراهم می­سازد (ذکایی 1387، 190).

[1] Looking glass self

 

 دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

 ( فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه  با فرمت ورد ) :

بررسی جامعه شناختی عوامل مؤثر بر اصلاح بدن در بین زنان 20 تا 44 ساله شهر تهران

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

 ( فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه  با    فرمتPDF ) :

بررسی جامعه شناختی عوامل مؤثر بر اصلاح بدن در بین زنان 20 تا 44 ساله شهر تهران

 برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد بررسی جامعه شناختی عوامل مؤثر بر اصلاح بدن در بین زنان 20 تا 44 ساله شهر تهران در سال 91