دانلود پایان نامه

 

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :لقاح مصنوعی از دیدگاه فقه امامیه و اخلاق پزشکی


 

هم دارالتأديب ها و مكان هاي باز پروري اطفال و نوجوانان است كه اكثراً علت بزهكاريهايشان همين بوده ، يا بعضي از بچه هاي خياباني كه از خانه فرار مي كنند . حال اين پدر خوانده ها( قيمان همان نطفه ها يا پدران قانوني اين بچه ها ) با اين اطفال بي گناه بخاطر عدم درك متقابل و تفاهم چه خواهند كرد ؟ در اين خانواده ها چنين مخاطراتي به علت ناهمگوني ژن و خون و هورمون با والدين بيشتر است . اين عمل نوعي فرزند خواندگي است ، با اين تفاوت كه در فرزند خواندگي ، كودك بعد از تولد در خانواده اي راه پيدا مي كند ولي با تلقيح مصنوعي از زمان پيدايش نطفه . پس مي شود به اين عمل نطفه خوانده يا جنين خوانده به جاي فرزند خوانده گفت . و اگر بگوييم ممكن است تخمك از مادر باشد و اسپرم اهدايي ( البته الان ممكن است اهدايي باشد ، چه بسا بعدها و به تجارت و محل درآمد تبديل شود ) در اين صورت نيز با مشكل مدتها پيش غربيها مواجه شويم كه همانا تك والدي است . در اسلام تك والدي سابقه دارد ، منتها در مورد « لعان » و «ظهار » كه بين زن و شوهر طلاق ابد صادر مي شود . فرزند ملحق به مادر مي شود كه صورت خوشي ندارد (امامي 1376:439). و اما راه حل به نظر نگارنده اين است كه توسعه اختيارات بشر در خارج از اوامر و نواهي خالق حكيم و ورود به عرصه شبهات بويژه با توجه به بيان بعضي از علتها و فلسفه احكام و پذيرش تقدير الهي در اينكه « يهب لمن يشاء اناثاً و يهب لمن يشاء الذكور او يزوجهم ذكراناً و اناثاً تا چرخه هستي ادامه پيدا كندد . از همين رو پيغمبر (ص) تأكيد زيادي داشتند كه با زنان زايا ازدواج كنيد بنابراين تناسل داراي منشأ اسلامي و امر ديني است . لذا از برخي روايات بر مي آيد كه ، هر راهي كه منجر به تعطيلي فروج و از بين رفتن سببيت نكاح در مسأله نسب گردد ، مرددود است . به تعدادي از اين روايات اشاره مي شود :

الف- روايت اول

– ابوعلي طبرسي از امام صادق (ع) روايت كرده است كه « زنديقي از زامام صادق (ع) پرسيد : چرا خداوند زنا را حرام كرده است ؟ امام صادق (ع) فرمودند : به سبب اين كه فساد از بين رفتن ميراثها و قطع نسبت را در پي دارد .

در زنا ، زن نمي داند كه چه كسي او را باردار كرده ، فرزندي كه به دنيا مي آيد ، چه كسي پدر او است ؛ ارتباط رحم (صله رحم ) قطع مي شود و قرابت فاميلي شناخته نمي شود .سپس زنديق پرسيد : چرا خداوند لواط را حرام كرده است ؟ امام (ع) فرمود : براي اينكه اگر لواط حلال گردد ، مردان از زنان بي نيازي مي جويند كه نتيجه آن قطع نسل و بسته شدن فروج است و تجويز ، آن فساد بسياري به بار مي آورد » ( الحر العاملي ، 1414ه ).

ب- روايت دوم

 

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

 پایان نامه ارشد – مبانی فقهی و حقوقی باروری مصنوعی – سایت ارشدها – سایت ارشدها

 
 

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

پایان نامه ارشد – مبانی فقهی و حقوقی باروری مصنوعی – سایت ارشدها – سایت ارشدها

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 

پایان نامه لقاح مصنوعی از دیدگاه فقه امامیه و اخلاق پزشکی

دسته‌ها: دسته اصلی