دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 رابطه فشارهای روانی با عوامل رافع مسئولیت کیفری

سؤال­های پژوهش

  1. آیا بی­ارادگی ناشی فشارهای روانی می­تواند در رفع مسؤولیت کیفری مؤثر باشد؟
  2. آیا تأثیر بی­ارادگی­های خودانگیخته با بی­ارادگی ناخودآگاه در مسؤولیت کیفری به یک اندازه می­باشد؟

 

 ه- فرضیه­های تحقیق

–     سلب اراده در اثر فشارهای روانی در مواردی خارج از کنترل شخص است و ناشی از فعالیت­های خودکار مغزی باشند در صورتی که آن شرایط غیرقابل تحمل شود باید به نحوی مسؤولیت کیفری شخص را منتفی دانست.

–     در مواردی آنچه سبب سلب اراده می­شود خود شخص است که به نحوی از انحاء باید نتیجه آن عمل را بداند و در برخی موارد سبب آن، عامل خارج از خواست فرد است و ممکن است نتیجه عمل قابل پیش بینی نباشد لیکن تأثیر هر دو عامل در رفع مسؤولیت به یک ترتیب نباید باشد.

 

1- 2- مروری بر ادبیات و سوابق تحقیق

با توجه به جدید بودن موضوع مورد بحث در قانون مجازات اسلامی بحثی از موضوع مورد بحث به عنوان تأثیری در رفع مسؤولیت در قانون نشده است. اگرچه به صورت موردی و پراکنده یا به طور ضمنی برخی عوامل در قانون تصریح شده است.

بایسته­های حقوق جزای عمومی، دکتر ایرج گلدوزیان – اگر امیال درونی و شخصی به حد جنون رسیده باشد و موجب عدم توانایی مرتکب بر تشخیص حسن و قبح امور گردد، رفع مسؤولیت به جای طرح عامل اجبارمعنوی با احراز جنون خواهد بود.

جامعه شناسی جنایی، دکتر مهدی کی­نیا – جرایم ناشی از خشم و ترس و استرس معمولاً در محاکم مورد پذیرش قرار نمی­گیرند.

حقوق جزای عمومی- دکتر محمد علی اردبیلی، سخت­گیری رویه قضایی در پذیرفتن اجبار معنوی درونی و معافیت بزهکار از مجازات به مراتب بیشتر از حالت­های دیگر اجبار است. اگر شدت هیجان و یا کشش مفرط به میزانی رسد که قدرت اراده را از فاعل سلب و یا آشفتگی فکری در او ایجاد کند ممکن است قائل به اجبار مادی و یا جنون شویم.

روان­آزادگی یا روان­نژندی به رفتارهای نابهنجاری گفته می­شود که هم جامعه را خوش نمی­آید و هم معمولاً برای شخص روان­نژند خوشایند نیست. فردی که دچار روان­نژندی می­شود، بر اثر فشار نیازمندی­های درونی و بیرونی، شخصیتی سخت و خشن پیدا می­کند و با دشواری با محیط همساز می­گردد و فرد در اثر برخورد به تضاد و اضطراب ناشی از این امر به دفاع از خود اقدام می­کند. این بعد از شخصیت عکس­العمل ذاتی افراد است که تحت تأثیر محرک(درونی- بیرونی) فشارزا دست به رفتار ضداجتماعی می­زنند به علت نبودن راه­های در دسترس جهت بدست آمدن هدف مورد نظر با شرایط محیط برای خواسته های خود می باشد. بر طبق یک قاعدۀ کلی جرم مساوی است با تمایلات فرد به علاوه وضعیت کلی(محیطی- اجتماعی) تقسیم بر مقاومت اشخاص. بنابراین، اگر موقعیتی اعم از محیطی، روانی، اجتماعی مقاومت فرد را درهم بشکند، ممکن است جرم صورت گیرد از این رو جامعه وظیفه دارد نه تنها یاری­گر مجرم باشد که «مقاومت» خود را در برابر رفتار مجرمانه افزایش دهد، بلکه موقعیت­هایی را که ممکن است انگیزۀ رفتارهای تبهکاری در او شود، به حداقل ممکن برساند.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:رابطه فشارهای روانی با عوامل رافع مسئولیت کیفری

دسته‌ها: دسته اصلی