دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 رابطه فشارهای روانی با عوامل رافع مسئولیت کیفری

– جنون

زوال عقل فقدان شعور است. در مفهوم خاص، جنون مبین نوعی زوال و اختلال در قوای دماغی است. به طور کلی که اعمال مضمون فارغ از اختیار و اراده آزاد است. جنون بیمارانی را شامل می­گردد و موجب سقوط قوۀ ممیزه(تشخیص حسن و قبح اعمال) و زوال جنون سبب لطمه دیدن سلول­های مغزی می­شود که مخصوص ادراک یا هوش می­باشند(گلدوزیان، ایرج ، 1386. 243)

در قوانین جزایی جمهوری اسلامی ایران در ارتباط حدود مسؤولیت کیفری مبتلایان با اختلالات روانی موارد متعددی از قانون مجازات اسلامی وجود دارد. به طور مثال ماده 149ق. م. ا(1392) ضمن تعریف کامل مجنون بر شرایط آن در رفع مسؤولیت او تصریح کرده است: «هرگاه مرتکب در زمان ارتکاب جرم دچار اختلال روانی بوده به نحوی که فاقد اراده و قوه تمیز باشد مجنون مصوب می­شود و مسؤولیت ندارد». در تبصره 1ماده 375 قانون مجازات اسلامی اشاره شده است که: اگر اکراه شونده طفل غیر ممیز یا مجنون باشد فقط اکراه کننده محکوم به قصاص می­شود. کاربرد واژه جنون در قوانین قبلی با اشکالات عمده­ای همراه بود به خصوص اینکه تعریف محدود و بحث برانگیزی داشت گاه استفاده از این تشخیص به نفع گروهی محدودی از بیماران روانی می­شد و گاهی نیز سوءاستفاده از این عنوان سبب بی­گناهی شناخته شدن افراد متمارض و یا بیمارانی شده که مشکلات روانی آنان در حد مرزی بوده و با دفاعیه­ای قوی توانسته­اند از مسؤولیت کیفری مبرا شوند. همچنین گاهی دیده می­شد که فردی به دلیل یک بار بستری شدن در بیمارستان روانی و مبتلا به یک دوره از اختلال تحت عنوان مجنون شناخته شده و تا پایان عمر از حقوق فردی و اجتماعی خود مثل داشتن شغل، ازدواج مناسب و دلخواه، تصمیم گیری در امور مالی و… محروم می­شده است.

قانون جدید با ذکر شرایط جنون و اختلالات روانی، بی ارادگی و عدم قوه ممیزه را شرط حصول آن دانسته است آنها کوشش می­کنند و قضات سعی دارند تا طبیب به طور قطع در بارۀ مسؤولیت و تقصیر اظهار عقیده کند. به هر حال امروزه طرفداران نظریۀ قضات افزایش یافته اند. قاضی در هر صورت حق دارد نظریه کارشناسان را نپذیرد(باهری، محمد. 1389. 112).

جنون از اسباب شخصی رافع مسؤولیت کیفری است و فقط در حق مجنون مؤثر است و از شرکا و معاونان جرم که عاقل بوده­اند رفع مسؤولیت نمی­کند. بنابراین، تعقیب آنان بلامانع است، حال آنکه تعقیب متهم مجنون ممنوع است. بر طبق ماده 8 قانون آیین دادرسی کیفری، جنون یکی از موراد موقوفی تعقیب کیفری ذکر شده است. بعضی از حقوق دانان عقیده دارند اصولاً؛ دعوی عمومی علیه مجنون هیچ گاه شروع نمی­شود تا بتوان آن را موقوف کرد. جهات سقوط دعوی عمومی پس از ارتکاب جرم به وجود می­آید نه پیش از آن. باری، پس از برائت متهم دیوانه، چنان چه هنوز جنون او باقی مانده باشد، به دستور دادستان در محل مناسب نگاهداری خواهد شد(ماده150ق. م. ا) (اردبیلی، محمد علی. 1390. 82).

بنابراین اگر دفاعیات جنون قابل قبول باشد؛ جواب سؤال مجرمیت منتفی خواهد گردید(استقانی و دیگران ص519) لذا بر خلاف ماده 149 قانون مجازات اسلامی که جنون را رافع مسؤولیت کیفری می داند ماده45 قانون مجازات عمومی 1304 بند الف ماده 36 قانون مجازات اسلامی 1352 جنون را رافع مجرمیت دانسته بودند: « هرگاه محرز شود مرتکب جرم حین ارتکاب به عوامل مادرزادی یا عارضی فاقد شعور بوده یا به اختلال تام قوه تمیزه یا اراده دچار باشد، مجرم محسوب نخواهد شد…»

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:رابطه فشارهای روانی با عوامل رافع مسئولیت کیفری

دسته‌ها: دسته اصلی