دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 رابطه ویژگی های شخصیتی والدین، سبک¬های والدگری با خلق و خوی کودکان پیش دبستانی شهرستان رامیان

) روانشناسی «خود»[1]، تکامل نظریه روانکاوی‌:

براساس نظریه فروید، هوش فطری انسان و تفسیر و تعبیر مختارانه و منحصر به فردی که هر انسانی از زندگی به عمل بیاورد، نادیده گرفته می شود و دقیقاً از همین جاست که نقش «روان شناسان خود»[2] اهمیّت پیدا می کند. از جمله افرادی که برای نقش «خود» در ساختار شخصیّت انسان اهمیّت ویژه​ای قائل شد، آنا فروید دختر فروید بود. وی کورکورانه ازنظریات پدرش تبعیّت نکرد بلکه با اعمال خلاقیّت، برخی ازنظریه های زیگموند فروید را تغییر داد ودیدگاه​های جدیدی ارائه کرد.

اندیشمند دیگری که در این حوزه فعّال بود، هاینز هارتمَن بود و او را می توان پدر مستقیم و فعّال روانشناسی خود دانست. وی کوشید که روانکاوی را به جای آنکه صرفاً کوششی برای تبیین روان نژندی باشد، به روانشناسی فعالیت بشر که خود بر آن حاکم است، تبدیل کند. در نظریه هارتمن، خود ضعیفی که از سوی فروید ارائه شده بود به یک خود نسبتاً مستقل و قوی تبدیل شده است که محور اصلی کوشش​های انسان برای ایجاد زندگی پربار و خوشایند در ارتباط با انسان های دیگر است (شاملو، 1390).

د) نظریه روانی– اجتماعی اریک اریکسن[3]‌:

اریک اریکسُن یکی از روانکاوانی است که معمولاً به «روان شناس خود» معروف​اند. این گروه از روان​شناسان برای فعالیت و کارکرد ایگو[4] که به فارسی «خود» ترجمه شده، اهمیّت زیادتری قایل‌اند.

وی معتقد بود که پدیده​های روانی را تنها در سایه ارتباط متقابل بین عوامل زیستی با پارامترهای اجتماعی، روانی، رفتاری و حتی تجارب شخصی می‌توان به درستی شناخت. در میان نظریات اریکسن، نظریۀ «مراحل هشتگانه زندگی»[5] از همه جالبتر و ابتکاری​تر بوده و اهمیت زیادی نیز دارد. در این نظریه، اریکسن در پی آن است تا نقش فرهنگ را در تکامل و رشد شخصیّت نشان دهد. او برای شناخت مسایل مهمی که انسان در رابطه باخود و جهان با آنها روبروست، بینش جدیدی عرضه می​کند. (شاملو، 1390) مراحل هشتگانه رشد از دید اریکسن عبارتند از:

۱- طفولیت ۲- اوان کودکی  ۳- سن بازی  ۴- سن مدرسه  ۵- نوجوانی ۶- جوانی  ۷- میانه سال   ۸- پختگی

اگر چه اریکسن اعتقاد دارد  که هشت مرحله رشد، جهان شمول اند و شامل همه انسان​ها می​شوند، لیکن به این موضوع نیز اذعان دارد که در نحوه برخورد هر فردبا مسایلی که در هر مرحله، به وجود می​آیند و در حل آنها، تفاوت​های فرهنگی تأثیر عمده​ای دارند (شاملو، 1390).

 

[1] ​. Ego psychology

[2] . Ego pyshologists

[3] . Eric Erikson

[4] . Ego

[5] . Eight ages of man

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:رابطه ویژگی های شخصیتی والدین، سبک¬های والدگری با خلق و خوی کودکان پیش دبستانی شهرستان رامیان

Categories: دسته اصلی

Related Posts

دسته اصلی

دریافت وام بین المللی و انتقال سرمایه به خارج از ایران

بانک وسترن یونیون در سال ۱۸۵۱ تأسیس شد. این شرکت ارائه‌دهندهٔ خدمات مالی و ارتباطی است و مقر اصلی آن در مریدین، کلرادوایالات متحده قرار دارد.وسترن یونیون خدمات متنوعی از جمله انتقال وجه فرد به Read more…

دسته اصلی

 آموزش رایگان طراحی گرافیکی در سایت ایزی دیزاین

آشنایی با سایت ایزی دیزاین ایزی دیزاین با نام لاتین Ezdesign برگفته از دو کلمه Ez (easy) + Design می باشد و مرجعی است که علاوه بر آموزش رایگان نرم افزار های گرافیکی از مانند Read more…

دسته اصلی

مزایای ورزش یوگا

یوگا ورزشی است که باعث افزایش کیفیت زندگی می‌شود و فواید زیادی به همراه دارد. این ورزش هم بر روی سلامت بدن و هم سلامت ذهن کار می‌کند. دادن یک عنوان خاص به یوگا مشکل Read more…