دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه : بررسی و مقایسه ی شروح مثنوی مولوی بر ابیات بحث بر انگیز دفتر اول

نقشي کني بصورت معشوق هر کسي   هر چند اُميي تو بمعني منقّشي
( ديوان کبير، بيت 21827)

 

7) سرّ من از ناله‌ي من دور نيست

 

   ليک چشم و گوش را آن نور نيست
(بيت 7)

انقروي:

انقروي مي‌گويد که بيت در جواب سؤال مقدر:« اسرار واقع در درون اولياء را چگونه جست و جو کنيم و آن معارف حقيقي که در قلبشان وجود دارد را چگونه بفهميم.»مي‌باشد. و منظور از ناله را گفتار حق مي‌داند. آن گاه در پاسخ اين سؤال جواب ولي کامل را که درون او همانند ني از ما سوا خالي است اين گونه بيان مي‌کند:« سرّ من از کلام من دور نيست،زيرا کلام صفت متکلم است و نطق علامت اسرار حقيقت مي‌باشد، چنانکه مصرع:  “سوزندن الکنور دايم ولينک بونجه اسراري” يعني ” اسرار ولي، دايم از سخنش فهميده مي‌شود.» ( انقروي، 1380:19-18) و سپس چندين مثال و شاهد ديگر از مناقب خود مولانا، سخنان امام جعفر صادق و اشعار ديگران را براي روشن کردن عقيده‌ي خود بيان مي‌کند.

 

نيکلسون:

توضيحي نداده است.

 

فروزانفر:

فروزانفر مي‌گويد:« به عقيده‌ي مولانا گفتار و عمل انسان، شاهد و گواه کيفيات روحي است و ازين راه مي‌توان به ضمير و درون هر کسي پي برد. و ميان مدرک و آن چه ادراک شدني است بايد مناسبتي باشد مثل گوش که آواز را وچشم صور و رنگ هارا درک مي‌کند و بنابر با توجه به اينکه مولانا در داستان پادشاه جهود و وزير مکار ( در بيان اين که اختلافات در صورت روش است نه در حقيقت راه) بيان مي‌کند که خداوند بر هر کاري قادر هست و فضل او جمادات را خبير و قهر او عاقلان را ضرير  مي‌کند؛ ولي با مدرکات ظاهري نمي‌توان اين سخنان را درک کرد مي توان گفت توضيحي که انقروي و زماني داده‌اند بيت را نسبت به ديگر شارحان بهتر معني کرده‌اند :

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

بررسی و مقايسه ي شروح مثنوی مولوی بر ابيات بحث بر انگيز دفتر اول (با تکيه بر شروح انقروی، نيکلسون، گولپينارلی، فروزان فر، استعلامی و زمانی.)

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دسته‌ها: متفرقه