دانلود پایان نامه

سئو چیست؟

در ابتدا واژه سئو را تعریف میکنیم:SEO مخفف کلمه Search Engine Optimization  به معنی بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است.
هر اقدامی که موجب بهبود رتبه سایت شما در موتورهای جستجو مانند گوگل، یاهو و بینگ رابه طور کلی سئو میگویند.یکی از اهدف بهینه سازی افزایش مخاطب و مشتری برای وب سایت های مختلف می باشد که با توجه به نوع و کاربرد هر وب سایت این استراتژی می تواند متفاوت انجام گیرد.البته عوامل بسیار دیگری در آن نقش مهمی دارد ولی باتوجه به  اینکه اکثر کاربران اینترنتی صفحات خود را از طریق موتورهای جستجو نظیر گوگل و بینگ پیدا می کنند باعث میشود با سئو اصولی وبه دور از فریب کاری و تقلب وب سایت شما در نتایج ظاهر شود و مخاطبان بسیاری جذب سایت شما شوند.

سئو از دو قسمت تشکیل شده است :

سئو داخلی (On page SEO) که شامل تولید محتوای مناسب،استاندارد بودن قالب وب سایت،لینک بلیدینگ های داخلی، متاتگ هاو … می باشد.

سئو خارجی(Off page SEO) که شامل فعال سازی شبکه های اجتماعی ،دریافت لینک از وب سایت های مرتبط و… می باشد.

استفاده از تکنیک های قانونی و روش های استاندارد که منجر به افزایش بازدید می شود را سئو کلاه سفید می گویند.در مقابل استفاده از قوانین غیر اصولی و تکنیک های غیر حرفه ای که موجب ضرر به سئو سایت می شود را سئو کلاه خاکستری می گویند.

در نهایت می توان گفت که سئو در کنار خیلی از موارد دیگر موجب رونق کسب و کار شما در فضای آنلاین خواهد شد.

اگر شما یک سایت داشته باشید و هزینه بالایی برای طراحی آن صرف کرده باشید اما در نتایج گوگل جایگاهی نداشته باشد آنگاه حتی به اندازه یک وبلاگ هم ارزش ندارد . یک سایت به صورت کلی بازدیدهای خود را از چند روش می تواند بدست بیاورد ؛ یکی از این روش ها که کم هزینه ترین آن ( در قیاس با سایر روش ها ) نیز می باشد گرفتن بازدید از موتورهای جستجو مانند گوگل ، یاهو ، بینگ ، یاندکس ، اسک و … است . امروزه که دسترسی به اینترنت از طریق موبایل برای همگان ممکن شده است و افراد برای یافتن کوچکترین چیزی به آن مراجعه می کنند پس بودن در صفحه اول نتایج و از آن مهمتر جستجوی یک نتایج می تواند تاثیر به سزایی در رونق کسب و کار ها داشته باشد .

اینجاست که سئو مورد نیاز است . هر سایتی که به صورت اصولی سئو شده باشد لایق جستجوی یک است .

 

دانش سئو

استراتژی سئو

 

دانش سئو یا علم سئو در اصل آشنایی با روش های اصولی سئو است که چیزی در حدود 170 روش است . هر کدام از این روش ها نیاز به مطالعه دقیق و درک مفهومی دارد . برای سئو یک سایت نیازی نیست که از تمام این روش ها استفاده کرد ؛ در برخی مواقع تنها با استفاده از 10 استراتژی سئو می توان به نتیجه رسید . اما انتخاب مناسبترین روش مهمترین تصمیم یک سئو کار است که باید در ابتدای شروع هر کار آنرا اتخاذ نماید . انتخاب روش های مناسب به فاکتورهای متعددی بستگی دارد مانند موضوع سایت ، ویژگی های سایت های رقیب ، کلمه ای که سئو بر روی آن انجام می شود ، ساختار سایت ، کلاس کاری یک سایت ، مدت زمانی که برای کار سئو تعهد شده است و … . در این مطلب سعی شده تا این 170 روش سئو را به صورت مختصر توضیح دهیم .

 

طراحی سایت و سئو

دانش سئو

 

در قدم اول برای سئو شما نیاز به یک سایت دارید ؛ طراحی سایت در سئو نقش مهمی دارد و روز به روز هم این نقش پر رنگ تر می شود . اما خیلی های متاسفانه وقتی این کلمه را می شنوند فکر می کنند منظور طراحی های گران قیمت است ؛ اما این کاملا اشتباه است . در حال حاضر ما سایت ها و وبلاگ های بسیاری داریم که با یک طراحی ساده و یا قالب کپی در کلمات حساس و کلیدی رتبه های خوبی دارند و حتی جستجوی یک گوگل هستند . طراحی سایت باید اصولی باشد نه گران .

طراحی اصولی یعنی شما حداقل استانداردها را در کارتان رعایت کنید و تا حدودی هم قالب را متفاوت نمایید . می توان سایت های زیادی را مثال زد که بابت طراحی میلیون ها تومان هزینه کرده اند اما اصلا دیده نمی شوند . باز هم با کمال تاسف از همکاران ما هستند افرادی که برای کسب منافع مالی بیشتر اینگونه وانمود می کنند که هر قدر طراحی اختصاصی باشد رتبه بهتری خواهید داشت . گاهی شما نیاز به یک سایت با قابلیت های متعددی مثل درگاه آنلاین ، فرم سفارش ، مشاوره آنلاین و یا آپشن های دیگری دارید در این صورت روال فرق می کند . اما اگر فقط دنبال جستجوی یک هستید طراحی اختصاصی به تنهایی هیچ کمکی به شما نخواهد کرد .

اسکریپت های رایگان :

استفاده از اسکریپت ( برنامه سایت ساز ) رایگان به خودی خود تاثیر منفی در سئوی شما ندارد ؛ اما بهتر است از قالب های پیش فرض این برنامه ها استفاده نشود چون معمولا دارای ضعف های برنامه نویسی می باشند ، لذا اگر تصمیم به استفاده از آنها دارید بهتر است از قالب های رایگانی که توسط سایت های معتبر پشتیبانی آنها ارائه می شود بهره بگیرید و یا چنانچه امکان هزینه کرد دارید می توانید قالب های تجاری با قیمت های متفاوت معمولا ارزان خرید نمایید . برخی از این اسکریپت ها که در حال حاضر عمومیت دارند عبارتند از :

 

1 – وردپرس : برنامه وردپرس یکی از قدیمی ترین ها در این بخش است . در حال حاضر سایت های بسیاری در ایران و در سراسر جهان وجود دارد که برای کار خود از آن استفاده کرده اند و در بین آنها حتی سایت های دولتی ، علمی و آموزشی نیز هستند . شاید مهمترین مزیت این سایت ساز را داشتن پشتیبانی قوی در ایران و فراوانی ماژول و قالب برای آن دانست که چیز بسیار مهمی است . مهمترین ایراد هم امکان هک و نفوذ بسیار بالا و کمی پیچیدگی کار با پنل مدیریت آن می باشد . به هر حال این گزینه یک پیشنهاد 60 درصدی است . عمده کاربرد وردپرس در سایت های سرگرمی ف مجله های علمی و در این دست می باشد . از نظر سئو هم وضعیت مطلوب و واقعا خوبی دارد .

 

2 – جومولا : اسکریپت جومولا را می توان دومین برنامه پر کاربر بعد از ورودپرس دانست . معمولا از آن بیشتر برای سایت های شرکتی و رسمی استفاده می شود اما سایت های خبری هم هستند که جومولا را نصب کرده اند . از نظر فراوانی ماژول ، قالب و امکان ارتقا هم وضعیت مناسبی دارید . اما مشکل اساسی امنیت است ؛ امنیت پایین و امکان نفوذ بالا واقعا آزار دهنده است . ناحیه کاربری جومولا کاربر محورتر است به نسبت وردپرس با این حال باز هم در روزهای اول شاید شما را کمی گیج کند . از لحاظ سئو و امکانات سئو ماژول هایی برایش طراحی شده که کار سئوکار را راحت تر می کند .

 

3 – دیتالایف انجین : اسکریپت دیتالایف انجین برنامه ای ساخت شده توسط برنامه نویسان روسی است . بر خلاف دو مورد فوق این دارای نسخه رایگان نیست و آن ورژن هایی که در ایران استفاده می گردد اکثرا نال شده می باشد ؛ هزینه لایسنس دیتالابف بسته به نسخه های گوناگون حدود 150 تا 320 دلار آمریکا هست . اما با همین نسخه نال هم اگر شما نکاتی را رعایت کنید خواهید توانست به صورت مادام العمر از آن سود برید . این نکات در انجمن پشتیبانی مختص به خودش به صورت کامل و تخصصی بیان شده و کار سختی نیست . مهمترین ویژگی دیتالایف امنیت فوق العاده بالای آن بدون داشتن حتی یک هک و نقطه ضعف هم می توان به کمی قالب و ماژول آن اشاره نمود . به دلیل استفاده کم از دیتالایف در ایران خیلی از افراد تازه کار سایت های ایجاد شده با آن را برنامه نویسی اختصاصی تصور می کنند که این اشتباه است . سئوی دیتالایف حقیقتا راهگشای پروژه های بهبود رتبه در موتورهای جستجوست . اگر با اصول پایه سئو آشنایی داشته باشید مطمئن به جز جایگاه یک گوگل مستحق چیز دیگری نیستید . این برنامه امکان استفاده در تمامی زمینه های شرکتی ، مجله های علمی ، سرگرمی و فروشگاهی را با خود دارد .