دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :   وسواس، احکام و آثار آن

 

مطمئن‌ترين وجوه می باشد. [1]  اين واژه كاربرد وسیع و گسترده ی دارد و معنای «نگهدارى و دقّت فراگير» از آن استنباط می گردد. کلمه ی «حائط» که از همین ریشه است برای اطلاق به ديوار باغ و خانه استفاده می شود؛ زیرا دیوار فضایی را که در بر می گیرد، از گزند هر آسيب و خطرى حفظ و نگهداری می کند. [2]  فرد مکلّف هم با عمل کردن به دستورات دینی بر اساس احتیاط، از مصالح تعبیه شده در احکام، به تمام و کمال برخوردار شده و از ضرر و مفاسد مصون می ماند. به عبارت دیگر، عمل به احتیاط یعنی امتثال واقعیّت حکمی که شارع به انجام آن امر نموده است.

1-5- 3-1-2-   احتياط در اصطلاح

احتیاط در اصطلاح به معنای اتیان جمیع احتمالات، به منظور امتثال حکم واقعی است؛ مشروط بر آن که عمل به احتیاط موجب اختلال در نظام، عسر و حرج و یا ابتلا به وسواس نگردد.[3] به عبارت دیگر «احتیاط» یعنی عمل کردن به گونه‌ای که موجب یقین به ادای تکلیف واقعی شود.

در اصول فقه، اصل احتیاط به این معناست که بر مکلّف لازم است طوری عمل کند که اگر واقعاً تکلیفی بر ذمّه دارد، آن را به انجام رسانده باشد. اصل احتیاط، یک اصل عملی است که هنگام جهل به شده ی آن عمل رسیده است و خواسته ی مولا را هم اجابت کرده است. مثل این که شخصى مى داند مبلغى پول به شخصى بدهكار است و نمى داند هزار ريال است يا دو هزار ريال، در صورتى كه احتياط كند و دو هزار ريال بپردازد، يقين پيدا مى كند كه بدهكارى خود را پرداخته است و ديگر جاى هيچ گونه گمانى در پرداخت بدهى براى او باقى نمى ماند.

1-5-3-1-3-  احتياط در أخبار و روایات

واژه احتياط و مشتقّات آن، به کرّات در روايات به كار رفته است. با بررسی این روايات می توانیم بفهمیم که ائمه ی هدی(ع) احتياط را در سخنان خود،  به چه معنى و هدفى به كار برده اند. نمونه هایی از این روایات را در زیر مشاهده می کنیم:

على (ع) به كميل فرمود: «اخوك دينك فاحتط لدينك بما شئت»،[4] برادر تو، دين توست، پس تا مى توانى در نگهدارى آن تلاش ورز.

امام صادق(ع) فرمود: «لك ان تنظر الحَزْمَ و تأخذَ بالحائطة لدينك»،[5] بر توست كه با دقت نگاه كنى و راه نگهدارى دين خود را در پيش گيرى. در جای دیگری می فرمایند: « خُذ بالاحتياط فى جميع امورك ما تجد اليه سبيلاً»،[6] تا آن جا كه امكان دارد، در همه كارهاى خود راه احتياط را در پيش گير.

[1] . ر.ک: ابن منظور، ابو الفضل، لسان العرب، ج‌3، ص‌395، «حوط».

[2] . ر.ک: راغب اصفهانی، مفردات الفاظ القرآن، ص265.

[3] . ر.ک: عراقى، ضياءالدين، الاجتهاد و التقليد ( تقریرات نجفی، ضیاء الدین)،  قم: نوید اسلام، اول، 1388، ص419.

[4] . حرعاملی،  وسائل الشيعه، ج 18، ص123.

[5] . مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، ، ج2،ص259.

[6] . همان، ج1، ص 226 ـ 224.

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

( فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه  با فرمت ورد ) :

 وسواس، احکام و آثار آن

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد وسواس، احکام و آثار آن

دسته‌ها: متفرقه