دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 اجرای کنوانسیون چهارم ژنودر سرزمینهای اشغالی فلسطین پیش و پس از الحاق فلسطین به کنوانسیونهای ژنو

حمایت از افراد غیر نظامی در اسلام

افراد نظامی در صدر اسلام با حمل پرچم خاص، خود را بعنوان نظامی شناسایی می کردند. مطابق دین مبارک اسلام افرادی که در مخاصمه شرکت نمی کنند باید مصون از حمله باشند که این مساله را در جنگهای صدر اسلام با استناد به دستوران بزرگان این دین در آن زمان روشن می کنیم. از پیامبر (ص) نقل شده است که:

در جنگ حنین، پیامبر (ص) زنی را دید که کشته شد، گفت: این زن را چه کسی کشت؟ گفتند: خالدین الولید. گفت او را بگویید که پیامبر تو را از کشتن کودکان و زنان نهی می کند.

بعد از کشته شدن یک کودک که این خبر به پیامبر رسید. پیغمبر شدیداً ناراحت شده اصحاب به پیامبر گفتند این از دختران کفار بوده است پیامبر از شنیدن این حرف خشمگین شد و فرمود: این حرف چه معنی دارد؟ اینها از شما بهترند، زیرا اینها هنوز در فطرت پاک خود هستند: مگر شما فرزندان مشرکان نبودید؟ هرگز کودکان را نکشید، هرگز.[1]

علی (ع) قبل از درگیری با دشمن در آغاز جنگ صفین توصیه هائی به لشکریان خود نمود: « (دشمنان) اگر به یاری خدا شکست خوردند، و از میدان کارزار فرار کردند، مبادا که فراریان را بکشید، و افتادگان را از میان ببرید، خستگان را نابود سازیدف زنهار زنان را اگر به ناموستان فحش بدهند و به فرماندهانتان هم ناسزا بگویید – میازارید …….»[2]

ابوبکر خلیفه اول به هنگامی که لشکریان اسلام در حال حرکت به سوی شام بودند، در نصیحت به آنان مطالبی را گفت که: کودکان خردسال و افراد پیر فرتوت و زنان را مکشید، صومعه نشینان را میازارید و آنان را به حال خویش بگذارید. اشخاص مورد حمایت در جنگ نباید فعالیتهای رزمی و یا حتی امورات مشاوره نظامی انجام بدهند که در این صورت حمایت از اینها برداشته می شود این چیزی است که در قوانین بین المللی معاصر جنگ هم مطرح است.

[1] – محمدرضا ضیائی بیکدلی، اسلام و حقوق بین الملل، انتشارات گنج دانش – ص 149.

[2] – حضرت علی (ع) – نهج البلاغه – ترجمه محسن فارسی – انتشارات امیرکبیر – چاپ هفتم – تهران – 1361 – ص 349.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:اجرای کنوانسیون چهارم ژنودر سرزمینهای اشغالی فلسطین پیش و پس از الحاق فلسطین به کنوانسیونهای ژنو

دسته‌ها: دسته اصلی