دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 تحلیل ماده 688 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392

مبحث دوم: مفهوم آلودگی محیط زیست

محیط زیست دردومفهوم بکاربرده می شود یکی مفهومی که از علوم طبیعت ناشی می شود وتحت عنوان محیط زیست طبیعی معرفی شده ودیگری در تعامل باسازوکارهای انسانی است که با عنوان محیط زیست انسانی  از آن نام برده می شود وهر دو عنوان فوق طیف گسترده ای از موضوعات مختلف راتحت پوشش خود دارد.

محیط زیست به معنای عام شامل کل منابع طبیعی تجدید شونده شامل جنگلها.مراتع.منابع آبی و….بوده وطیف وسیع وگسترده ای از تعاریف تخصصی مربوطه رادر بر می گیرد که همین امر در تفسیر ماهوی مربوطه به معنای قانونی محیط زیست اشکال هایی رابوجودآورده چرا که همین متن حقوقی محیط زیست را بصورت جامع ومانع تعریف نکرده است وقوانین موجود تعریفی از آن ارائه نداده اند بلکه در آنها از محیط زیست در رابطه با سه عنصر طبیعت .منابع طبیعی .شهر ومناظر سخن گفته است که در این راستا می توان به برخی از قوانین ومقررات موضوعه مانند قانون حفاظت وبهسازی محیط زیست .قانون حفاظت وبهره برداری از جنگلها ومراتع کشور .قانون شکار وصید .قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا .قانون شهرداری و…. اشاره نمود.

گفتار اول: نقش محيط زيست در زندگى انسان‏

محيط زيست طبيعى تأثير شگرفى بر روح و روان آدمى دارد. محيط پاك و آراسته زندگى را معطر مى‏سازد. شنيدن آواز روح بخش پرندگان، ترنم لطيف جويباران، آهنگ دلرباى چشمه ساران، صفاى سبز سبزه زاران، نسيم لطيف كوهستان، رقص دلنشين درختان و زيبايى شهر و ديار، همه و همه تأثير اعجاب انگيزى بر زندگى و حيات انسان دارند. هر كسى از تماشاى چنين منظره‏هاى زيبايى احساس آرامش و نشاط كرده و امنيت و آسايش را در حيات خويش لمس مى‏كند. بر عكس، آسيب رساندن به محيط زيست و نابودى طبيعت باعث زيانهاى جبران ناپذيرى به بشر مى‏شود.

افسردگى و افزايش بيماريهاى روحى و روانى انسان امروز بى ارتباط به آسيب رساندن به محيط زيست نيست. هيچ كس نمى‏تواند منكر تأثير سوء تخريب محيط زيست بر شيوه رفتار آدميان شود، و يا اثر زيانبار او را به اخلاق فردى و جمعى جامعه بشرى ناديده بگيرد.

قرآن كريم درباره اثر طبيعت مى‏فرمايد:

«سرزمين پاكيزه، گياهش به فرمان پروردگار مى‏رويد، اما سرزمينهاى بد طينت [و شوره زار]، جز گياه ناچيز و بى ارزش، از آن نمى‏رويد.»[1]

از اين آيه مباركه استفاده مى‏شود، همان طور كه طبيعت و سرزمين پاك در رشد و پرورش بهينه گياهان مؤثر است، در رشد و تكامل انسان نيز مؤثر است، و همان گونه كه از زمينهاى شوره زار جز گياهان بى ارزش نمى‏رويد، محيط آلوده نيز اثرات زيانبارى بر تربيت انسان دارد.

[1] – والبلد الطيب يخرج نباته باذن ربّه والذى خبث لا يخرج الاّ نكداً…»، سوره اعراف (7) آيه 58.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:تحلیل ماده 688 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392

دسته‌ها: دسته اصلی