دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 رابطه فشارهای روانی با عوامل رافع مسئولیت کیفری

– نقش عامل فشارهای روانی در رفتار مجرمین

عامل فشار روانی(sterss) که منبع فشار روانی است می­تواند عاملی باشد که موجبات برهم خوردن تعادل روانی فرد را فراهم آورد و فرد را به واکنش وادار می­کند. مهم­ترین واکنش ها در برابر عامل فشاری­های روانی عبارتند از: عقب نشینی، حمله، مصالحه.

 

2- 3- 2- 2- 1- عقب نشینی (ترس و فرار)

عقب نشینی نوع اول واکنش در مقابل فشار است. بسیاری از حیوانات اندکی بعد از تولد قادر به واکنش فرار یا عقب نشینی هستند. نوزاد انسان نیز در اثر یک محرک دردناک مانند جسم داغ خود را کنار می­کشد و یا با یک محرک ناگهانی و غیر منتظره، خود را جمع می­کند و به این طریق به تدریج کودک ارتباط برخی از اشیاء یا موقعیت ها را با محرومیت و صدمه درک می­نماید و به جای حمله، از آنها دوری می کند و تمایل وی به عقب نشینی در مقابل این حالات خطرناک به وسیله پدیده­های عاطفی نظیر ترس افزایش می­یابد.

در شکل­گیری و توضیح شخصیت انسان و روابط اجتماعی وی ترس جزء یکی از فاکتورهای اساسی­ای محسوب می­شود که درست سنجیدن نقش آن در روانشناسی و روانکاری بسیار حائز اهمیت می­باشد. زندگی بسیاری از انسانها توأم با ترس است و این در حالی است که شاید اغلب آنها بر علت وجود ترس­های خویش ناآگاهند و رفتارهای ناشی از ترس خود را در جزء شخصیت خود دانسته می­پندارند که شخصیت آنها این چنین شکل گرفته­اند و این شخصیت منحصر به فرد آنها غیر قابل تغییر است. ترس یکی از اجزای پایه ای روانپریشی است. بر اساس منشاء، شرط و نوع تظاهر بیرونی آن، ترس­ها را بر سه تقسیم کرده اند. الف) ترس­های منطقی ب) ترسهای نابهنجار پ) ترس­های اخلاقی:

ترس­های منطقی علل روشن معین در محیط انسان دارند و شدت و ضعف این گونه ترس­ها رابطه­ای مستقیم با شیء و یا عامل ترس­زای محیط انسان دارند فروید در این باره می­نویسد:

«خطر منطقی عبارت است از خطری که ما بر آن واقف هستیم، ترس منطقی ترسی است که ناشی از این خطر واقعی باشد» بنابراین ترس منطقی عبارت است از واهمه داشتن در برابر چیزی و این احساس همان قدر منطقی و منطبق بر واقعیات است که لازم و حیاتی نیز هست. بدون وجود این احساس محافظ زندگی انسان نمی تواند ادامه یابد ترس منطقی همان­قدر برای حیات انسان لازم است که احساس درد کردن، درد را به ما اخطار می­کند که در کارکرد ارگانیسم بدن خللی به وجود آمده است

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:رابطه فشارهای روانی با عوامل رافع مسئولیت کیفری

دسته‌ها: دسته اصلی