دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 رابطه ویژگی های شخصیتی والدین، سبک¬های والدگری با خلق و خوی کودکان پیش دبستانی شهرستان رامیان

الگوی وینتر باتم[1]

ماریا وینتر باتوم، 1953؛ به نقل از ملک مکان، 1378 پژوهش​هایی را بر روی روابط کودکان با مادرانشان انجام داد. وی سه بعد از روابط مادر- کودک را مطرح کرد که عبارتند از:

  1. بعد استقلال آموزی: والدینی که از این روش استفاده می­کنند انتظار دارند و تلاش می­کنند تا فرزندانی مستقل پرورش دهند که بتوانند کارهای شخصی­شان (همچون دوست یابی و امور مدرسه) را بدون نیاز به کمک دیگران انجام دهند.
  2. بعد تسلط آموزی: مادرانی که این سبک را به کار م برند انتظار دارند که فرزندانشان فعالیتهایی همچون ورزش، سرگرم کردن خود و انجام کارهای مشکل را بیاموزند و انجام دهند. بنابراین تلاش می کنند تا کودکان خود را در یادگیری این امور ترغیب کنند.
  3. بعد مراقبت آموزی: مادرانی که این سبک را به کار می برند بر یادگیری مهارتهای مربوط به امور شخصی در منزل مانند غذا خوردن، خوابیدن و… کودکانشان تأکید می­ورزند.

نظریه اریکسون[2]:

بنابر نظریه تحول روانی اجتماعی اریکسون، شکل گیری شخصیت بر طبق مراحل و بر اساس رشد بدنی که تعیین کننده کشش فرد نسبت به جهان خارجی و هشیار شدن وی نسبت به آن است تحقق می پذیرد. بر اساس مراحل ۸گانه روانی اجتماعی اریکسون، اهداف و سبک­های فرزند پروری والدین در مراحل مختلف رشد تغییر می­کند (هترینگتون، ۱۹۷۸؛ به نقل از اسلمی، ۱۳۸۵).

در مرحله اول رشد روانی اجتماعی اریکسون که اعتماد در برابر عدم اعتماد می باشد و از تولد تا ۱۸ ماهگی را شامل می شود، هدف اصلی فرزند پروری در این مرحله پاسخگویی به نیازهای فرزند  می­باشد. هدف اصلی فرزندپروری برای کودکانی که در سنین ۱۸ ماهگی تا ۳ سالگی به سر می­برند و در مرحله خود مختاری در برابر شک وتردید می باشند،کنترل رفتار فرزندان می­باشد. برای کودک ۳ تا ۵ ساله که در مرحله ابتکار در برابر احساس گناه به سر می برد،هدف عمده فرزندپروری باید پرورش خود گردانی باشد (همان منبع).

مرحله چهارم که اریکسون این مرحله را کارایی در برابر احساس حقارت نامیده است و کودکان ۵ تا ۱۱ ساله را در بر می گیرد، هدف اصلی فرزندپروری ترقی دادن و پیشرفت کودک است. در مرحله پنجم که دوران نوجوانی است (11 سالگی) و مرحله هویت در برابر آشفتگی می­باشد، هدف اصلی فرزندپروری تشویق به استقلال و حمایتهای عاطفی است (هترینگتون، ۱۹۷۸؛ به نقل از اسلمی، ۱۳۸۵).

[1] . Winterbottem‌

[2] . E. Erikson

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:رابطه ویژگی های شخصیتی والدین، سبک¬های والدگری با خلق و خوی کودکان پیش دبستانی شهرستان رامیان

دسته‌ها: دسته اصلی