دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی تطبیقی موضوع عبادت اطفال از منظر فقهای شیعه و اهل سنت

حکم وضعي ؛ مانند بطلان عقد در حال احرام .

از شرايط عقد آن است که در حال احرام ، عقد بسته نشود ، لذا از اين جهت فرقي ميان بالغ و غير بالغ وجود ندارد ؛ زيرا احکام وضعيه تنها به بالغ اختصاص ندارد پس اگر صبي در حال احرام ، عقد نکاح ببندد صحيح نخواهد بود .

2 . حکم تکليفي ؛ مانند ترک تقبيل و ترک لمس با شهوت . اين ها احکام تکليفي محض هستند و اين نوع احکام ، از آغاز در حقّ صبي ثابت نيست تا اين که گفته شود با طواف نساء اين محظورات نيز بر طرف مي‎شود . چون شرط حکم تکليفي ، بلوغ است پس وقتي مُحرِم ، مکلّف نباشد ، در واقع چيزي بر او حرام نخواهد بود . پس وي مي‎تواند مرتکب آن ها شود . پس حرمت ترک طواف نساء از احکام مختص بالغين بوده ، لذا صبي با ترک آن حجش صحيح است و زن بر او حرام نمي‎شود .

بعد از اثبات جواز ، مشروعيت و همچنين صحّت حجِ صبي ، بايد به اين پرسش مهم پاسخ داد که : آيا حج او کفايت از حجة الإسلام مي‎کند يا خير ؟ به بيان ديگر اگر معتقد شويم که حجّ کودکِ غير بالغ صحيح است و آن کودک بعد از بلوغ مستطيع شود و قدرت رفتن به حج تمتع را پيدا کند ، آيا بر او واجب است به حج برود يا همان حج دوران کودکي کافي است ؟

در پاسخ بايد گفت : هيچ اختلافي در عدم کفايت حج صبي از حجة الاسلام وجود ندارد و علاوه بر روايات ، اجماع نيز مؤيد آن است .

آية { وَلِلّهِ عَلَي النّاسِ حِجُّ البَيتِ مَن استَطاعَ اَِليهِ سَبيلاً } دربارة وجوب حج است بر افراد بالغ و شامل غير بالغ نمي‎شود . پس حجّ صبي امتثال امر الهي نبوده و تکليف بر عهدة او باقي خواهد ماند ، لذا اين حج او مجزي نبوده و بايد حج ديگري بعد از بلوغ بجا آورد .

روايات نيز دلالت مي‎کنند که حج زماني بر انسان واجب مي‎شود که محتلم شود و بالغ گردد .

از اطلاق روايات زير ، عدم کفايت حج قبل از بلوغ نسبت به حجة الاسلام را مي‎توان برداشت کرد :

1 . امام‎صادق(ع) مي‎فرما يد : « وَ لَوْ أَنَّ غُل اماً حَجَّ عَشْرَ حِجَجٍ ، ثُمَّ احْتَلَمَ كَانَتْ عَلَيْهِ فَرِيضَةُ اْلإسْلاَم‏ » .

2 . نيز به همين مضمون فرمودند : « وَلَوْ أَنَّ غُلاَماً حَجَّ عَشْرَ سِنِينَ ، ثُمَّ احْتَلَمَ كَانَتْ عَلَيْهِ فَرِيضَةُ اْلإسْلاَم » .

3 . از اسحاق بن عمار است که : « سَأَلْتُ أَبَا الْحَسَنِ(ما) عَنِ ابْنِ عَشْرِ سِنِينَ يَحُجُّ قَالَ عَلَيْهِ حَجَّةُ اْلإسْلاَمِ إِذَا احْتَلَم‏ » . [1]

[1] الکليني، محمدبن يعقوب، الکافي، ج4 ، 1409 ق ، ص278،

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسی تطبیقی موضوع عبادت اطفال از منظر فقهای شیعه و اهل سنت

Categories: دسته اصلی

Related Posts

دسته اصلی

اجاره خوردرو-ماشین عروس-اجاره اتوبوس دربستی-اجاره ون- تاکسی فرودگاه

اجاره بنز s500 اجاره بنز اس 500 اجاره خودرو تشریفاتی ,اجاره خودرو شیک , مدل بالا , vip ,اجاره روزانه با راننده ,اجاره روزانه بدون راننده ,ماشین عروس با راننده ,ماشین عروس بدون راننده ویژه Read more…

دسته اصلی

چارتر لحظه آخری

بلیط لحظه آخری به شرایطی می گن که آژانسای مسافرتی زمان قانونی توان پرکردن ظرفیت هواپیما رو نداشته و به دنبال جبران اون با به کار گیری بلیطای ارزون تر هستن. این بلیطا واسه کسائی Read more…

دسته اصلی

پیچ و رولپلاک با طناب

آیا می دانید تا به امروز استفاده از پیچ و رولپلاک با طناب برای محکم کردن سنگ نما از بهترین روش های محکم سازی به شمار می آید؟ تعجب نکنید! استفاده از پیچ و رولپلاک Read more…