دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی حقوقی جرم جعل مادی  در قانون مجازات 1392

خيانت در امانت

در روابط اجتماعي جوامع بشري اعم از ابتدايي ، توسعه يافته يا پيشرفته ، سپردن اموال و امانت گذاري وجود داشته و از نيازهاي متعارف جامعه در تمام ادوار بوده و گاهي اوقات اموال جهت محافظت به امانت گذارده مي‌شود و گاهي هم جهت نقل و انتقال از جايي به جايي با اهداف مختلف از قبيل رفع عيب يا تجارت و … بدست شخص ديگري سپرده مي‌شود كه به او نسبت به اموال سپرده شده يد اماني محسوب مي‌شود و همين امر خصيصه امانت داري را به عنوان يكي از صفات پسنديده اخلاقي و مذهبي وصول تاريخ حيات بشر مطرح كرده است .

1-3 ) تاريخچه خيانت در امانت

با توجه به اينكه سپردن اموال و امانت گذاري از ابتداي جوامع بشري وجود داشته ، بنابراين خيانت در امانت هم مثل ساير جرائم مالي از سابقه ديرينه برخوردار است .

جرم خيانت در امانت در گذشته عنوان مجرمانه مستقلي نداشته و با جرائم ديگري كه نتيجه آن تصاحب مال غير بر خلاف ميل او بوده ، مثل سرقت و كلاهبرداري  در يك رديف قرار داشت و به مرور زمان اين جرائم ( جرائم عليه اموال ) از يكديگر تفكيك شده و هر كدام عنوان مجرمانه مستقلي با اركان تشكيل دهنده خاص خود پيدا كردند .

در حقوق روم ، جرم خيانت در امانت تحت عنوان فورتوم ، قابل مجازات بوده است و به عنوان بزه عام و كلي بوده كه شامل سرقت و كلاهبرداري  و خيانت در امانت در مفاهيم امروزي آن مي‌شد و عبارت بوده است از تصاحب يا تصرف مال متعلق به غير ، اعم از اينكه شيء مورد تصرف توسط خود مالك يا متصرف به بزهكار تسليم مي‌گرديد يا اين كه وي شخصاً آن را به دست مي‌آورد[1] .

در كشور ما نيز براي اولين بار ، جرم خيانت در امانت در سال 1304 هنگام تصويب قانون مجازات عمومي‌در قانون جزاي ايران و در ماده 241 آن مورد توجه قرار گرفت .

[1]  گلدوزيان ، ايرج ، همان منبع ، ص 398

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسی حقوقی جرم جعل مادی  در قانون مجازات 1392

دسته‌ها: دسته اصلی