دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی فقهی و حقوقی جرم سرقت در قانون مجازات 1392

سرقت مسلحانه از بانک ها، صرافی ها یا جواهر فروشی ها:

ماده واحده « قانون تشدید مجازات سرقت مسلحانه»، مصوب سال 1338، ناظر به سرقت از بانک ها، صرافی ها، جواهر فروشی ها، و به طور کلی، هر محلی که « معمولاً» وجوه نقد یا اوراق بهادار و یا سایر اشیای قیمتی در آن وجود دارد می باشد. بدین ترتیب، هرگاه کسی وجه نقد یا اوراق بهادار یا سایر اشیای قیمتی را از منزل دیگری برباید، مشمول این ماده قرار نمی گیرد زیرا منزل، محل « معمول » برای نگهداری این گونه اموال نیست. به علاوه، تحقق جرم موضوع ماده واحده منوط به آن است که اولاً، سارقین دو یا چند نفر باشند که با اجتماع و مواضعه قبلی دست به سرقت زنند، و ثانیاً، حداقل یک نفر از آنان مسلح به سلاح سرد یا گرم، ظاهر یا مخفی، پر یا خالی باشد، اعم از این که سلاح را مورد استفاده قرار دهد یا خیر.

میزان مجازات این گونه سارقان بستگی به نتیجه ای دارد که از عمل آنان حاصل می شود. بدین ترتیب که هر یک از سارقان، در صورت وقوع سرقت، به حبس ابد، و در صورت وقوع قتل، به اعدام محکوم خواهد شد. هرگاه ، علی رغم میل مرتکبین، هییچ یک از این دو نتیجه از عمل آنان حاصل نگردد مجازات هر یک از سارقین حبس از ده الی پانزده سال، و در صورتی که اراده مرتکبین در عدم تحقق قتل یا سرقت تاثیر داشته باشد، مجازات هر یک از دو الی پنج سال حبس خواهد بود. به موجب قسمت اخیر ماده واحده، اعطای بیش از یک درجه تخفیف به مرتکبین این جرم جایز نیست.

ذکر یک نکته در  مورد دو ماده واحده ای که در دو بخش اخیر مورد بررسی قرار گرفتند ضروری به نظر می رسد و آن این است که با توجه به لزوم « دون الحد» بودن تعزیر، به استناد « من بلغ حداً فی غیر حد فهو من المعتدین»، اجرای مجازات اعدام به عنوان تعزیر در این موارد، مدر شبهه جدی است. شاید به  همین دلیل باشد که این دو ماده نظیری در « قانون تعزیرات» ، مصوب سال 1375، و « قانون مجازات اسلامی»، مصوب سال 1392، ندارند و منسوخه بودن آنها نیز، همان طور که قبلاً اشاره کردیم، با توجه به قوانین بعد از انقلاب بعید به نظر نمی رسد و نیازمند تعیین تکلیف از سوی قانونگذار است. البته اگر این اعمال، مشمول عنوان محاربه، موضوع ماده 281 « قانون مجازات اسلامی» ، مصوب سال 1392، یا افساد فی الارض، موضوع ماده 286 « قانون مجازات اسلامی» قرار گیرند تحت آن عناوین قابل مجازات خواهند بود.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسی فقهی و حقوقی جرم سرقت در قانون مجازات 1392

دسته‌ها: دسته اصلی