دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 تحلیل ماده 688 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392

گفتار اول: رفتار مرتكب

رفتارمرتکب ممکن است به شکل فعل و یا ترک فعل باشد.ركن ماد‌ي جرايم تهدیدعليه بهداشت عمومي و آلودگی محيط زيست شامل هر دو شكل رفتار مرتكب، يعني فعل و ترك فعل است با اين تفاوت كه، جرم زيست محيطي ناشي از ترك فعل بسيار اندك است و عنصر مادي بيشتر اين جرايم ناشي از فعل است.

بند اول-‌ فعل

ركن مادي بيشتر جرايم تهدید عليه بهداشت عمومي و آلودگی محيط زيست ناشي از فعل (رفتار مثبت مادي) است. اعمالي مانند: آلوده كردن، توزيع كردن، ريختن، پخش و منتشر كردن، عرضه كردن، كه در قوانين و مقررات مختلف مورد توجه قرار گرفته است.

در ماده 688 قانون مجازات اسلامي، تمام مصاديقي كه نام برده شده است حاكي از ركن مادي ناشي از فعل است مانند: آلوده كردن آب آشاميدني، توزيع آب آشاميدني آلوده، دفع غيربهداشتي فضولات انساني، ريختن مواد مسموم كننده در رودخانه‌ها و زباله در خيابان‌ها.

به همين ترتيب اگر ساير قوانين و مقررات مربوط را مورد بررسي قرار دهيم، خواهيم ديد كه عنصر مادي بيشتر جرايم مورد بحث را رفتار فيزيكي مثبت تشكيل مي‌دهد.

در قانون نحوه جلوگيري از آلودگي هوا از استفاده كردن از وسايل نقليه آلاينده، احداث كارگاه‌ها، نيروگاه‌ها و كارخانجات برخلاف ضوابط و يا اشتغال همراه با آلوده كردن محيط زيست، پخش و انتشار مواد آلاينده، سوزاندن و انباشتن زباله و نخاله و ايجاد صداهاي آلاينده به عنوان جرايم تهدید علیه بهداشت عمومی و آلودگی محیط زیست ياد شده است.

همچنين، در قانون حفاظت دريا و رودخانه‌هاي مرزي از آلودگي با مواد نفتي از آلوده كردن رودخانه‌ها ياد شده است.

كه ركن مادي اين جرايم كه در مواد گوناگون اين قوانين مورد توجه قرار گرفته‌اند، ناشي از فعل است.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:تحلیل ماده 688 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392

دسته‌ها: دسته اصلی