دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 مدیریت و برنامه ریزی توسعه با تاکید بر اقتصاد گردشگری مبتنی بر صنایع دستی و معماری سنتی

تاریخ و قدمت

یزد اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان بعد از شهر ونیز ایتالیاست استان یزد از سرزمینهای کهن و تاریخی ایران زمین است. در بعضی از منابع بنای اولیه برخی از شهرهای این استان چون (میبد) را به سلیمان پیغمبر، (یزد) را به ضحاک و اسکندر مقدونی و (ابر کوه) را به ابراهیم پیغمبر نسبت داده‌اند. این بیانگر قدمت و دیرینگی پیشینیه تاریخی و فرهنگی سرزمین و مردم این دیار است. مجموعه آثار باستانی پراکنده موجود در این استان نیز به سهم خود گویای این پیشینه تاریخی است. آثاری چون دست افزارهای سنگی بدست آمده از دره‌های شیر کوه، نگاره‌های روی تخت سنگ کوه ارنان، تکه سفالهای منقوش نارین قلعه میبد – متعلق به دوره ایلامی، غارهای استان و آثار معماری و شهر سازی باستانی و… نشان می‌دهد مدنیت یزد، در چهار کانون باستانی (مهریز و فهرج)، (یزد)، (رستاق و میبد) و (اردکان) متمرکز بود. پژوهشگران این منطقه را که در مسیر شاهراه‌های باستانی (ری – کرمان) و (پارس – خراسان) قرار داشت، جزء سرزمینهای دوردست مادها شمرده‌اند.

3-7 تاريخ و فرهنگ

سرزمين‌يزد جلوه‌هايي‌از باشكوه‌ترين‌ودرخشانترين‌ميراث‌فرهنگي‌و تمدن‌كهن‌ادوارمختلف‌تاريخي‌ايران‌را در خودجاي‌داده‌است‌. تاريخ‌سكونت‌انسان‌در اين‌خطه‌از هزاره‌سوم‌پيش‌ازميلادفراتر رفته‌است‌، به‌طوري‌كه‌در عهد پيشداديان‌طوايف‌در حال‌كوچ‌ازبلخ‌به‌پارس‌، اين‌سرزمين‌را يزدان‌،ناميدند و از آن‌زمان‌به‌بعد يزد محل‌عبادت‌شد. از مهم‌ترين‌مراكز اسكان‌اوليه‌اين‌سرزمين‌به‌مهرپادين‌(مهريز) فهرشان‌، پهره‌(فهرج‌)، خورميش‌، ادر (اردكان‌)، شواز، قلاع‌موبدان‌(ميبد)،طرنج‌، عقدا و اشكذرمي‌توان‌اشاره‌كرد. شهر يزد به‌عنوان‌محلي‌پاك‌و مقدس‌دررأس‌تمام‌آبادي‌هاي‌مزبور قرار داشته‌است‌. دره‌هاي‌سرسبز و مناطق‌ييلاقي‌،چشمه‌سارها، ارتفاعات‌و قله‌ها، غارها، حيات‌وحش‌و شكارگاهها و به‌ويژه‌جاذبه‌هاي‌كويري‌از خصوصيات‌جالب‌توجه‌طبيعت‌يزد است‌كه‌برخي‌از آنها جزءتفرجگاههاي‌مهم‌مردم‌استان‌به‌شمار مي‌آيد.

استان‌يزد از لحاظ‌كنش‌هاي‌فرهنگي‌نيز جالب‌توجه‌است‌. اين‌منطقه‌از لحاظ‌ رفتارهاي‌ فرهنگي ‌مردم‌ كانون‌ گوناگوني‌هاست ‌و در اين‌بين‌خصوصيات‌فرهنگي‌زرتشتيان‌از پيشينه‌تاريخي‌درخشاني‌برخوردار است‌. زرتشتيان‌ طبق‌آئين‌زرتشت‌مراسم‌ويژه‌اي‌را در روزهاي‌معيني‌از سال‌برگزار مي‌كنند كه‌از ديدگاه‌ جهانگردي ‌براي ‌افراد مسلمان‌وپيروان‌ساير اديان‌جالب‌توجه‌و ديدني‌است‌.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:مدیریت و برنامه ریزی توسعه با تاکید بر اقتصاد گردشگری مبتنی بر صنایع دستی و معماری سنتی