دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 رابطه فشارهای روانی با عوامل رافع مسئولیت کیفری

– نظریۀ فشارهای ساختاری

رفتارهای انحرافی را نتیجۀ فشارهای اجتماع می­دانند که بعضی مردم را وادار به انحراف می­سازند. تعبیر بسیار ساده این نظریه در یک ضرب المثل باستانی آمده است که «فقر باعث جرم می­شود». به موجب این ضرب­المثل وجود فراوان فقر در یک ساخت اجتماعی فشارهایی را برای بروز انواع خاصی از انحراف­ها فراهم می­سازد. نظریۀ نوین فشارهای ساختاری مفهوم بی­هنجاری[1] یا نابسامانی را به وسیلۀ امیل دورکیم وارد جامعه شناسی کرد. جامعه ای که در آن به طور گسترده بی­هنجاری وجود داشته باشد. در خطر تلاش قرار می­گیرد؛ زیرا اعضای آن جامعه برای نیل به مقاصد مشترک خطوط راهنمایی در اختیار ندارد و اغلب مواقع احساس جدایی و بی­جهتی می­کند(دادستان، پریرخ. 1387. 109)

دورکیم مفهوم «بی­هنجاری» را جهت روحیۀ مردم جامعه­های شهری ابداع کرد. او بی­هنجاری را از ویژگی­های اجتماعی می­داند که در هنجارها مبنای ثابت و محکمی ندارد و مردم نمی­دانند از آنان چه انتظاری می­رود و تکلیفشان چیست؟

رابرت مرتن می­کوشد تا بی­هنجاری را به رفتارهای انحرافی اجتماعی ربط دهد. او می­گوید که فرد در نتیجۀ جامعه پذیری هدف­های مهم فرهنگی و نیز راه­های دستیابی به این هدف­ها را که از نظر فرهنگی مورد قبول باشند، فرا می­گیرد. هرگاه راه­های مقبول دستیابی به این هدف­ها برای فرد فراهم نباشد و او ناچار راه­های دیگری را در پیش گیرد. ممکن است رفتاری از فرد سر بزند که به انحراف اجتماعی منجر گردد.

بنابراین قانون گذار علاوه بر فشارهای روانی بر فرد باید فشاری محیطی و اجتماعی را نیز در مورد مجرمیت یا عدم مجرمیت بزهکاران مورد ملاحظه قرار دهد یا حداقل به مقتضای وضعیت اجتماعی و اقتصادی جامعه که عامل و محرک بروز ناهنجاری های افراد در آن می شود وتجه داشته باشد. چه اینکه ظرفیت پذیرش هنجارها و شرایط حاکم بر محیط اجتماعی در افراد یک امر نسبی می­باشد و ممکن است افرادی با توجه به مسائل روانی حاکم بر شخصیت آنها زودتر از برخی دیگر از افراد جامعه مرتکب ناهنجاری شوند و علاوه بر آن باید نوع جرم، شخصیت مجرم و وضع خاص جسمانی و خانوادگی آنها مورد ملاحظه قرار گیرد. برای مثال داستان عبرت انگیز حضرت موسی(ع)[2] که با توجه به شرایط اجتماعی آن زمان و رفتار فرعون و ماموران او سبب شد تا آن حضرت به جای حل و فصل مسالمت آمیز دعوای مرد بنی اسرائیلی با مرد قبطی از طریق مذاکره و به شکل صلح جویانه آن دورا از ظلم و آدمکشی منصرف می­کرد دعوای آنها را خاتمه می­داد نه خود آن حضرت باعث مرگ یکی از آنها شد چون بر حسب مقام رسالتش باید از آنها دادخواهی می­کرد و با توجه به اول آیه که نشان از غفلت مردم و جامعۀ آن زمان می­باشد موسی وقتی وارد شهر می­شود و با آن دو در حال جنگ و نزاع روبرو می شود که این حالت غفلت بر اجتماع حاکم می­باشد و در آیه بعد از گذشت و مغفرت آن حضرت با توجه به قتل یکی از متنازعین سخن به میان می­آورد که احتمالاً به سبب همین جامعه و مردم می­باشد، حضرت موسی تحت تأثیر شرایط حاکم بر اجتماع و فشار روحی بود که راه ساده­تر را نتوانست انتخاب کند.

طغیان و سرکشی یکی از رفتارهای نابهنجار و انحرافی می­باشد که وقتی رخ می­دهد که شخص به این نتیجه برسد که جامعه موانعی را بر وی تحمیل می کند که مانع نیل او به هدف­هایش می­شود. از این رو، شخص مزبور علیه هنجارهای جامعه طغیان و سرکشی می کند و در صدد دگرگونی هدف­های خود برمی­آید و می­کوشد تا وسایل موجود برای رسیدن به آنها را نیز تغییر دهد. (ستوده، هدایت الله. میرزایی، بهشته. پازند، افسانه. 1389. 111)

[1]–  بی هنجاری به وضعیت آشفته ای در جامعه گفته می شود که هنجارها از بین رفته یا در تضاد قرار گرفته باشند.

[2]–  سوره قصص آیات 15 تا 17

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:رابطه فشارهای روانی با عوامل رافع مسئولیت کیفری