دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسي تطبيقي در حقوق ايران ، نظام حقوقي کامن لا و کنوانسيون بيع بين المللي کالا 1980 وين

ارسال اخطار مبني بر قصد بازفروش

در خصوص ارسال اخطار بند 2 ماده 88 کنوانسيون مقرر مي دارد : «  مشاراليه حتي الامکان مکلف است اخطاري مبني بر قصد فروش جهت طرف ديگر ارسال نمايد » .

همان طوري که ملاحظه مي شود بند 2 ماده 88 نسبت به بند 1 همين ماده از انعطاف بيشتري براي ارسال اخطار قصد بازفروش به طرف ديگر برخوردار است ۲ علت اين تفاوت نيز اوضاع و احوال حاکم بر اين نوع از فروش مي باشد به عبارت ديگر فوريت امر و جلوگيري از هزينه ها و خسارات بيشتر سبب شده تا کنوانسيون ديدگاه منعطف تري نسبت به اجراي شروط پيش نياز بازفروش داشته باشد و در صدد است تا هر مانعي که اين امر را به تأخير اندازد را کنار گذارد ، به همين منظور از عبارت « حتي الامکان » ۳ ، ۴ استفاده کرده است ؛ يعني اخطار فقط زماني ضروري است که امکان پذير باشد و در صورت فوريت امر نيازي به ارسال اخطار نيست .

اين امر در مورد کالاي درمعرض فساد به علت فوريت امر توجيه پذير مي باشد اما در فرضي که قصد فروش در رابطه با کالايي باشد که هزينه نگهداري اش غيرمتعارف است پذيرش اين امر با مشکل مواجه است و به نظر مي رسد که در صورت اخير بايد از روشي که در بند يک ماده 88 آمده پيروي کند ، يعني در صورتي که هزينه نگهداري غيرمتعارف باشد ارسال اخطار الزامي است ۱ .

برخلاف بند 1 ماده 88 اخطاري که در بند 2 اين ماده آمده هيچ نوع محدوديتي ندارد ، به عبارت ديگر اخطار مذکور در بند 1 حتماً بايد متعارف باشد در صورتي که اين قيد در بند 2 اين ماده نيامده اما به نظر مي رسد با توجه به فلسفه ارسال اخطار بايد عدم ذکر متعارف بودن اخطار را در بند 2 ناشي از مسامحه دانست و متعارف بودن اخطار در اين بند را ضروري بدانيم ۲ .

اگر کالايي که در قرارداد مورد معامله قرار مي گيرد کالايي باشد که به طور طبيعي فاسد شدني است ، فروشنده يا خريدار مي تواند با درج يک شرط معين در خصوص لزوم ارسال اخطار ، خود را از اين تکليف رها سازد يعني در صورتي که کالا در معرض فساد قرارگرفت فروشنده يا خريدار مي تواند بدون ارسال اخطار اقدام به فروش کالاي در معرض فساد نمايد ۳ .

در مورد وسايل و ابزار ارسال اخطار بايد همان وسايل و ابزاري که در مورد اخطار الزامي که در بند 1 همين ماده گفته شده مورد استفاده قرار گيرد .

همچنين در صورتي که اثبات شود بازفروشنده اين توانايي را داشته که اخطاري مبني بر قصد فروش خود ارسال نمايد اما از اين تکليف قانوني خود کوتاهي کرده است نيز بايد همانند کوتاهي از اين تکليف که در خصوص بند 1 گفته شده عمل شود .

2 . Harry M. Flechtner & et al , Ibid , p . 501 .

3 . To The Extent Possible

۴ . در طرح اصلاح کنوانسيون به جاي عبارت « حتي الامکان » از عبارت « در صورت امکان » استفاده شده است .

UNCITRAL , UNCITRAL Outline of the CISG , Ibid .

۱ . هيجده تن از دانشمندان حقوق دانشگاه هاي معتبر جهان ، پيشين ، ص 197 .

۲ . همان .

3 . Harry M. Flechtner & et al , Ibid , p . 501 .

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسي تطبيقي در حقوق ايران ، نظام حقوقي کامن لا و کنوانسيون بيع بين المللي کالا 1980 وين

Related Posts

دسته اصلی

دریافت وام بین المللی و انتقال سرمایه به خارج از ایران

بانک وسترن یونیون در سال ۱۸۵۱ تأسیس شد. این شرکت ارائه‌دهندهٔ خدمات مالی و ارتباطی است و مقر اصلی آن در مریدین، کلرادوایالات متحده قرار دارد.وسترن یونیون خدمات متنوعی از جمله انتقال وجه فرد به Read more…

دسته اصلی

 آموزش رایگان طراحی گرافیکی در سایت ایزی دیزاین

آشنایی با سایت ایزی دیزاین ایزی دیزاین با نام لاتین Ezdesign برگفته از دو کلمه Ez (easy) + Design می باشد و مرجعی است که علاوه بر آموزش رایگان نرم افزار های گرافیکی از مانند Read more…

دسته اصلی

مزایای ورزش یوگا

یوگا ورزشی است که باعث افزایش کیفیت زندگی می‌شود و فواید زیادی به همراه دارد. این ورزش هم بر روی سلامت بدن و هم سلامت ذهن کار می‌کند. دادن یک عنوان خاص به یوگا مشکل Read more…