دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی حقوقی جرم جعل مادی  در قانون مجازات 1392

خراشيدن يا تراشيدن

    مقصود از خراشيدن ، محو يا از بين بردن يك جزء از كلمه است و تراشيدن شامل محو و از بين بردن تمام يك كلمه است كه معمولاً با آلات مخصوص مانند تيغ يا چاقو و امثال اينها صورت مي‌گيرد . بدين ترتيب خراشيدن يا تراشيدن از بين بردن جزئي از كلمه يا تمام آن است كه ارتكاب آن براي تحقق عنصر مادي جعل سند هويتي كافي است .

الحاق يا قلم بردن

عبارت است از اضافه نمودن كلمه يا علائم مخصوص به سند هويتي ، به طوري كه مفهوم آن سند را تغيير دهد مانند اينكه در شناسنامه بعد از نام و نام خانوادگي شخص ، كلمه اي ديگر را اضافه كند كه نام خانوادگي شخص تغيير كند. اين موضوع بيشتر مورد عمل جاعلين مي‌باشد ، زيرا عمل تراشيدن و خراشيدن و محو كردن هم غالباً به منظور الحاق صورت مي‌گيرد[1] .

الحاق معمولاً به سه صورت انجام مي‌شود :

  • تغيير رقم يا حروف
  • الحاق در محل تراشيدگي و خراشيدگي و محل پاك شده
  • الحاق كلمات يا سطور در بين دو سطر مثل اضافه كردن كلمه در بالاي سطر به منظور تغيير دادن اسم ، در قلم بردن چيزي مستقلاً به نوشته اصلي اضافه نمي‌شود بلكه در متن سند قلم برده[2] و تغيير مورد نظر ايجاد مي‌شود .

محو يا اثبات يا سياه كردن

– محو عبارت است از پاك كردن و از بين بردن تمام يا جزئي از نوشته سند هويتي به هر وسيله اي غير از تراشيدن و خراشيدن ، اين وسيله ممكن است مداد پاك كن يا جوهر پاك كن يا ادويه شيميايي و نظاير آن باشد .

– اثبات عبارت است از بين بردن و محو علامت بطلان بر روي يك سند به طوري كه باعث اعتبار دادن به امر باطل گردد . مثلاً پاك كردن مهر باطل شد روي يك شناسنامه يا سند هويتي ، از مصاديق اثبات است .

[1]  وليدي ، محمد صالح ، حقوق جزاي اختصاصي جرائم بر ضد امنيت و آسايش عمومي‌، ص 232 ، چاپ 379

[2]  سليمان پور ، محمد ، پيشين ، ص 61 .

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسی حقوقی جرم جعل مادی  در قانون مجازات 1392

Categories: دسته اصلی

Related Posts

دسته اصلی

اجاره خوردرو-ماشین عروس-اجاره اتوبوس دربستی-اجاره ون- تاکسی فرودگاه

اجاره بنز s500 اجاره بنز اس 500 اجاره خودرو تشریفاتی ,اجاره خودرو شیک , مدل بالا , vip ,اجاره روزانه با راننده ,اجاره روزانه بدون راننده ,ماشین عروس با راننده ,ماشین عروس بدون راننده ویژه Read more…

دسته اصلی

چارتر لحظه آخری

بلیط لحظه آخری به شرایطی می گن که آژانسای مسافرتی زمان قانونی توان پرکردن ظرفیت هواپیما رو نداشته و به دنبال جبران اون با به کار گیری بلیطای ارزون تر هستن. این بلیطا واسه کسائی Read more…

دسته اصلی

پیچ و رولپلاک با طناب

آیا می دانید تا به امروز استفاده از پیچ و رولپلاک با طناب برای محکم کردن سنگ نما از بهترین روش های محکم سازی به شمار می آید؟ تعجب نکنید! استفاده از پیچ و رولپلاک Read more…