دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 جرم نشر اکاذیب سایبری در حقوق کیفری ایران

اوصاف وسايل و شرايط جرم نشر اكاذيب

1- جرم بايد علني باشد يعني قابليت شيوع داشته باشد . البته لزوم به آگاهي همه مردم نيست بلكه صرف نوشتن يك نامه ي دروغ به مقامات رسمي يا هر كسي كفایت مي كند .

2- اشاعه اكاذيب يا نسبت دادن يك عمل كذب هم محقق مي شود اگر چه اكاذيب در ماده 698 ق . م . ا به صفحه جمع آمده است .

3- عمل انتسابي بايد كذب باشد .

وسايل ممكن براي انجام جرم نشر اكاذيب :

1- مراسله : جمع كلمه مرسل به معناي فرستاده شده است و در اينجا مقصود از مراسله هر نوع مكتوبي است كه اشخاص براي ديگري از طريق فاكس، تلگراف، sms ، email مي فرستند و گفته مي شود منظور از مراسله مكاتبات خصوصي است[1].

2- عرايض : جمع عريضه و در لغت ، نامه اي است كه كوچكتر به بزرگتر مي نويسد و در اصطلاح مكتوبي است كه اشخاص در مقام مراجعه به مقامات دولتي يا مملكتي مي نويسند. اين معنا شامل دادخواست نيز مي شود[2].

3- گزارش : در لغت به معني خبر دادن و آگاه نمودن است و در اصطلاح به هر نوشته اي كه حاوي شرح وقايع و اموري باشد اطلاق مي گردد و گرچه معمولاً از طريق ماموران دولتي در ارتباط با چگونگي انجام وظايف به مقامات صلاحيت دار تسليم مي گردد.

عنصر مادی این جرم، اظهار و نشر اکاذیب یا نسبت دادن عمل خلاف حقیقت به شخص حقیقی یا حقوقی یا مقامات رسمی است که به یکی از راه های مذکور در ماده 698 قانون مجازات اسلامی یا مواد 16 الی 18 قانون جرایم رایانه ای محقق می شود. در حقیقت دو جرم در این مواد بیان شده است. یکی اظهار اکاذیب و دیگری نسبت دادن مطلب غیرواقعی به شخص یا اشخاص حقوقی یا مقامات رسمی.:

[1] رضا شكري، قادر سيروس . ق . م . ا در نظام حقوق كنوني . ص 869

[2] ابراهيم پاد ، ح . ك . ا جلد 1 ص 321

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:جرم نشر اکاذیب سایبری در حقوق کیفری ایران

دسته‌ها: دسته اصلی