دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 رابطه فشارهای روانی با عوامل رافع مسئولیت کیفری

مکانیزم­های نظم دهی سطح پنجم

غریزه­های مرگ یا نیروهای ویرانگری که دارای انرژی تخریب کنندۀ قابل ملاحظه هستند، در نهایت می­توانند موجود انسانی را تا حد فرسودگی و مرگ سوق دهند؛ زندگی روانی از مجموعۀ این حرکات کند یا سریع سازمان یافتگی و یا زهم پاشیدگی که توسط پایگاه «من» تنظیم می­شود، تشکیل شده است (دادستان، پریرخ. 1387. 104).

 

2- 1- 3- 2- تأثیرات فشارهای روانی در عملکرد انسان

علت فشارهای روانی هرچه باشد، افزایش نور آدرنالین را که توسط نورونهای مغز تولید می شود، در پی دارو آنزیم PNMT این نوار آدرنالین[1] را به آدرنالین که فرمانهای هیپوتالاموس را تحت تأثیر قرار می­دهد تبدیل می­کند. آدرنالین مغزی، فعالیت هیپوفیزی – غدد فوق کلیوی را دچار بازداری می­سازد و هر اندازه فشار روانی شدیدتر باشد آدرنالین بیشتری توسط مغز تولید می­شود و پیامد آن یک عمل بازدارندۀ ترشحات CRF و به تبع آن، کورتیکوئیدهاست. (دادستان، پریرخ. 1387. 132)

آدرنالین و نورادرنالین را باید در چهارچوب یک پاسخ کوتاه مدت مورد نظر قرار داد؛ پاسخی که با بسیج انرژی برای مصرف بلافاصلۀ آن با هدف مبارزه یا گریز مطابقت دارد. به نظر می­رسد که در حالت ترس یا حالت­های افسردگی و اضطراب، مقدار آدرنالین و در حالت­های خشم و پرخاشگری، مقدار نورادرنالین بالاتر است. (دادستان، پریرخ. 1387. 123)

بنابراین احساسات و هیجان هایی که براساس عوامل بیرونی فشارهای روانی برانگیخته می­شود یا تحریک می­شوند می­توانند تعادل حیاتی فرد را به مخاطره اندازند. اگر به صورت تنش مفرط درآیند می­تواند در سطح بدنی آشکار شود (دادستان، پریرخ. 1387. 97)

فشار روانی دقیقا نیرویی است که چون فشار آن بر سیستمی وارد شود، شکل آن را دگرگون می سازد و با فعال شدن چند نوع از دستگاه­های ساختمان بدن، از جمله محور هیپوتالاموس- هیپوفیز- فوق کلیوی و دستکاه عصب سمپاتیک همراه است. (فشار روانی یا استرس در تهران بزرگ. بی تا. 101)

تفسیر تغییراتی که به علت منشأهای روانی در سیستم ایمنی بدن رخ می­دهد کاری دشوار است اما اشخاصی که در موقعیت ها و فشارهای روانی قرار می­گیرند با هرگونه عامل بیرونی تحریک کننده، ترساننده و برانگیزنده خشم و نفرت به طور ناهشیار و بی­اراده واکنش نشان می­دهد. بی­تردید در بررسی تأثیر هیجان و تحریک­پذیری آن باید درجات متفاوت آن در نظر گرفته شود چون هیجانهای شدید، ادراک را دچار اختلال می­کنند.

[1]–  آدرنالین مؤثرترین عاملی است که می تواند تغییرات زیست شناختی را برای مقابله با فشارهای روانی به راه اندازد.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:رابطه فشارهای روانی با عوامل رافع مسئولیت کیفری

دسته‌ها: دسته اصلی