دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی حق صغار در استیفای قصاص و تعدد اولیای دم در استیفای قصاص

ـ برخی کبیر و برخی صغیر

در صورتی که برخی از اولیای دم صغیر و بعضی دیگر کبیر باشند نیز مساله از دو جهت قابل بررسی است: از نظر حدود اختیار اولیای دم کبیر و از حیث حدود اختیار ولی دم قهری اولیای دم صغیر . اگرچه طبق ماده 52 قانون حدود و قصاص، اولیای دم کبیر می توانستند با تامین سهم صغار از دیه، تقاضای قصاص نمایند، ولی این ماده در ق.م. ا مصوب 1370 حذف گردیده است .

به عقیده مشهور فقها ، اولیا دم کبیر می توانند حق خود را از دیه و قصاص استیفا کنند و اگر قصاص کردند ضامن سهم اولیای دم صغیر از دیه هستند[1] ، زیرا اجماع و اخبار شیعه موافق این نظریه است و طبق ایه شریفه « فقدجعلنا لولیه سلطانا » برای اولیای دم کبیر حق قصاص ثابت است و آنها می توانند آن را استیفا کنند ، اما این که گفتیم ضامن سهم صغار می باشند ، به این دلیل است که آنان نیز دارای حق هستند و نباید حقشان تضییع شود .

صاحب جواهر نیز می فرماید : « اگر بعضی از اولیای دم کبیر به شرط ضمانت سهم صغار ، می توانند قصاص کنند . بلکه از کتاب « خلاف » و « مبسوط » نقل اجماع شده است و اخبار شیعه نیز بر همین مطلب دلالت می کند . حتی درباره ی این نظریه در کتاب « غنیه » ادعای اجماع شده است و دلیل آن بنابر عدم اعتبار اذن بقیه اولیا ی دم در قصاص ، واضح است ، اما بنا بر اعتبار اذن ، شاید دلیلش ایراد ضرر بر اولیلی دم کبیر در صورت عدم جواز استیفای قصاص باشد به جهت تاخیری که حق آنان را در معرض زوال قرار می دهد . [2]

در مقابل ، امام خمینی به استناد روایت موثق اسحاق بن عمار معتقدند که اولیا ی دم  کبیر نمی توانند قصاص کنند و باید منتظر بلوغ اولیای دم صغیر بمانند[3] .

[1] . همان ، ص 54

[2] . نجفی ، محمد حسن ، پیشین ، ج 42 ، ص 302

[3] . خمینی ، روح الله ، پیشین ، ج 2 ، ص 483 و 484

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسی حق صغار در استیفای قصاص و تعدد اولیای دم در استیفای قصاص

دسته‌ها: دسته اصلی