دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسي تطبيقي در حقوق ايران ، نظام حقوقي کامن لا و کنوانسيون بيع بين المللي کالا 1980 وين

 

 

 

 

 

 بازفروش در حقوق ايران

 

 

مطابق ماده 352 قانون مدني فروش مال غير ممنوع مي باشد و اين قانون ضمانت اجراي عدم نفوذ را براي آن درنظر گرفته است .

وقتي شخصي مال خود را به فروش مي رساند ، بعد از فروش وي ديگر مالک کالا نيست و حتي در صورتي که کالا را تحويل نداده باشد نيز نمي تواند بر اين مال تصرف مالکانه داشته باشد . پس در نظام حقوقي ايران اصل بر اين است که فقط مالک ( يا شخصي به نمايندگي از او ) مي تواند کالا را منتقل نمايد و فروش مال غير ، نافذ نيست .

در حقوق موضوعه ايران هيچ نصي در خصوص بازفروش کالا وجود ندارد .

ايرادي که به بعضي از نويسندگاني ۱ که در پي مبنايي براي بازفروش در نظام حقوقي ايران بودند و قصد اثبات اين نهاد را داشته اند اين است که ، گام نخست براي اين کار که جداسازي صورت هاي بازفروش است را انجام نداده اند .

به نظر نگارنده با توجه به اين که ماهيت ، موارد و شرايط در بازفروش اختياري و بازفروش اجباري متفاوت است ، براي اين که بتوان اين نهاد را در نظام حقوقي ايران تبيين کرد نخستين گام اين است تفکيکي ميان اين دو نوع از بازفروش صورت گيرد و در هر مورد با نهاد هاي مشابه مقايسه اي جداگانه انجام پذيرد .

گام دوم براي تبيين نهاد بازفروش در نظام حقوقي ايران اين است که در مورد هر يک از انواع بازفروش تحليل جامعي صورت گيرد يعني هر يک از بازفروش اختياري و اجباري را جدا از موارد و شرايط ظاهري که در هر يک وجود دارد ، به صورت کلي مورد توجه قرار دهيم تا علاوه بر شناسايي درست بازفروش بتوان نهاد هاي مشابه آن را در نظام حقوقي ايران مورد شناسايي قرار دهيم و هر يک را با اطلاعات به دست آمده از تحليل جامع مورد سنجش قرار گيرد .

به همين منظور ما اين فصل را به دو مبحث تقسيم مي کنيم ، در مبحث اول به شناسايي بازفروش اختياري و نهاد هاي مشابه آن و در مبحث دوم بازفروش اجباري و نهاد هاي مشابه آن را مورد بررسي قرار مي گيرد :

 ۱ . فخرالدين اصغري آقمشهدي و رضا زارعي ، پيشين ، ص 199 . حسن محسني ، پيشين ، ص 154 . محمد جواد ارسطا ، پيشين ، ص 110 .

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسي تطبيقي در حقوق ايران ، نظام حقوقي کامن لا و کنوانسيون بيع بين المللي کالا 1980 وين

Categories: دسته اصلی

Related Posts

دسته اصلی

اجاره خوردرو-ماشین عروس-اجاره اتوبوس دربستی-اجاره ون- تاکسی فرودگاه

اجاره بنز s500 اجاره بنز اس 500 اجاره خودرو تشریفاتی ,اجاره خودرو شیک , مدل بالا , vip ,اجاره روزانه با راننده ,اجاره روزانه بدون راننده ,ماشین عروس با راننده ,ماشین عروس بدون راننده ویژه Read more…

دسته اصلی

چارتر لحظه آخری

بلیط لحظه آخری به شرایطی می گن که آژانسای مسافرتی زمان قانونی توان پرکردن ظرفیت هواپیما رو نداشته و به دنبال جبران اون با به کار گیری بلیطای ارزون تر هستن. این بلیطا واسه کسائی Read more…

دسته اصلی

پیچ و رولپلاک با طناب

آیا می دانید تا به امروز استفاده از پیچ و رولپلاک با طناب برای محکم کردن سنگ نما از بهترین روش های محکم سازی به شمار می آید؟ تعجب نکنید! استفاده از پیچ و رولپلاک Read more…