دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی فقهی و حقوقی جرم سرقت در قانون مجازات 1392

سرقت از موزه ها یا اماکن تاریخی و مذهبی:

ماده 559 « قانون تعزیرات» ، مصوب سال 1392، برای سرقت از موزه ها یا اماکن تاریخی و مذهبی مجازاتی بیش از سرقت های تعزیری ساده مقرر داشته است و اشعار می دارد:

« هر کس اشیاء و لوازم و همچنین مصالح و قطعات آثار فرهنگی و تاریخی را از موزه ها و نمایشگاه ها، اماکن تاریخی و مذهبی و سایر اماکنی که تحت حفاظت یا نظارت دولت است سرقت کند یا، با علم به مسروقه بودن، اشیای مذکور را بخرد یا پنهان دارد، در صورتی که مشمول مجازات حدّ سرقت نگردد، علاوه بر استرداد آن، به حبس از یک تا پنج سال محکوم می شود.»

بدین ترتیب، برای تحقق جرم مذکور در قسمت اول این ماده باید، اولاً، مال مورد سرقت عبارت از اشیا و لوازم یا مصالح و قطعات آثار ملی و تاریخی، و ثانیاً، محل سرقت عبارت از موزه ها، نمایشگاه ها یا اماکن تاریخی و مذهبی و یا سایر اماکنی که تحت حفاظت یا نظارت دولت است باشد. بدیهی است ، منظور از نمایشگاه در اینجا جایی است که برای نمایش دادن آثار تاریخی و مذهبی مورد استفاده قرار می گیرد (مثل نمایشگاه آثار هنری یا خطّاطی فاخر یا قرآن) و نه مثلاً نمایشگاه اتومبیل یا خانه ای که صاحب آن چند روزی آن را به نمایشگاه آثار نقاشی یا خطاطی خود تبدیل کرده است.

در صورت تحقق تنها یکی از دو شرط فوق الذکر، عمل را نمی توان مشمول این ماده دانست؛ مثل این که کسی آثار ملی یا تاریخی را از منزل دیگری بربایدف و یا از موزه یا نمایشگاهی که تحت نظارت دولت قرار دارد یک مال معمولی، غیر از اموالی که در ماده ذکر شده است ، را برباید. به علاوه، برای تحقق جرم موضوع این ماده، لازم نیست که موزه یا نمایشگاه و نظایر آن، که محل ارتکاب سرقت است، در مالکیت دولت یعنی متعلق به آن باشد، بلکه صرف تحت حفاظت یا نظارت دولت بودن موزه یا نمایشگاه کفایت می کند. در این مورد، به نظر می رسد که حفاظت یا نظارت دولت بر این مکان باید به عنوان یک مکان فرهنگی و تاریخی اعمال گردد، و الا دولت از جنبه های گوناگون، مثلاً از لحاظ امنیتی، همه مکان ها را تحت حفاظت و نظارت دارد. به علاوه، با توجه به اشاره ماده به «اماکن» ، نظارت دولت مثلاً بر خودرویی که در حال حمل یک اثر تاریخی است موجب نمی شود که سرقت اثر از آن خودرو تحت شمول ماده 559 قرار گیرد.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسی فقهی و حقوقی جرم سرقت در قانون مجازات 1392

دسته‌ها: دسته اصلی