دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه : تحلیل روش شناختی جواهرالتفسیر

و از طرف ديگر نام خلفاي راشدين را نيز آورده و در خطبه­ي آغازين جواهرالتفسير بعد از ذكر «آله الطاهرين» كه باز هم ياد از اهل بيت پاك پيامبر است، به خلفا  اشاره كرده و به آن­ها نيز درود فرستاده است(همان، ص 125). اما در جاي ديگر(همان، ص 234) تنها نام ابوبکر و عمر را بدون هيچ مدحي ذكر كرده است.

علاوه بر اين­ها يکي ديگر از نکته هاي قابل توجه در زمينه ي مذهب ملاحسين کاشفي قرار گرفتن بحث «آمين» در پايان تفسير سوره­ي حمد در جواهر التفسير است زيرا  اين بحث معمولاً در تفاسير اهل سنت مطرح مي شود.

و در فقه اهل تسنن «آمين» آخر سوره­ي حمد در نماز خوانده مي شود(ابن عربي، بي تا، ج1، ص6؛ ابن جوزي، 1422ه.ق.، ج1، ص22)، اما در بين شيعه جايز نيست اين لفظ را در نماز و بعد از سوره­ي فاتحه قرائت كنند، چنان­كه شيخ طوسي در تفسيرش مي­گويد: «لا يجوز عندنا ان يقول القارئ عند خاتمة الحمد: آمين فانْ قال ذلك في الصلاة متعمداً بطلت صلاته لأنه كلام لا يتعلق بالصلاة…»(طوسي، بي تا، ج1، ص46). بنابر اين در مراجعه­ي اوليه به اين تفسير و بدون در نظر گرفتن عقيده و مذهب مفسر به احتمال زياد آن را يک تفسير سني خواهيم دانست.

به طور کلي عواملي چون: نوشتن کتاب روضة الشهداء در تاريخ اهل بيت(عليهم السلام)، استفاده از منابع شيعي در تفسيرش چون: تبيان شيخ طوسي(كاشفي، 1379ه.ش، ص400)، حقائق التأويل سيد رضي(همان ، ص58)، تولد و مدتي زندگي در شهر سبزوار، توجه و احترام خاص به امامان شيعه(عليهم السلام) و همچنين قرار گرفتن كاشفي در سلسله­ي يك اجازه­ي روايت كه سند آن به امام رضا(عليه السلام)  مي­رسد دليل بر شيعه بودن حسين بن علي مي­دانند(همان، صص 43و 42؛ ايازي، آيينه ي ميراث، ص 53) و به خاطر ارتباط و خويشاوندي وي با عبدالرحمان جامي که در آن زمان از بزرگان نقشبنديّه محسوب مي­شد،(7) توجه به خلفاي راشدين و صحابه و علماي سني و استفاده از منابع اهل تسنن در کتاب­هايش بر سني بودن او استدلال مي

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

تحليل روش شناختي جواهرالتفسير

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

پایان نامه تحلیل روش شناختی جواهرالتفسیر

دسته‌ها: دسته اصلی