دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :  تأثیر سیاست تحریم در تشدید تقابل جمهوری اسلامی ایران و آمریکا

خاص خود را دنبال می کند، رقابت و کشمکش میان آنها امری بدیهی است، اگر نظر جامعه شناسان واقع گرا را بپذیریم که انسان ها بر حسب طبیعت خویش خودخواه و برتری جو هستند و سرشت قدرت طلبی دارند از آنان جز تلاش برای حفظ قدرت و افزایش آن نمی توان انتظار داشت. با این تعبیر سیاست بین الملل چیزی نیست جز کشمکش بر سر قدرت در یک محیط فاقد مرجع فائقه مرکزی. لذا دولت ها باید برای حفظ و بقا حاکمیت و دفاع از منافع ملی همیشه آماده دفاع در مقابل تهدیدات بالقوه و بالفعل داخلی و خارجی باشند.

ج. موازنه قدرت (Balance of Power): با توجه به اینکه از دیدگاه واقع گرایان سرشت بشر ذاتاً کمال پذیر نیست بدین خاطر دولتمردان موظف هستند جهت جلوگیری از درگیری ها و یا به حداقل رساندن تنازعات، سازوکارهایی همچون موازنه قوا را بکار بندند، موازنه قوا بدین معنی است که چون دولت ها دارای هویت مستقل و خدشه ناپذیر در صحنه بین الملل می باشند می توانند چنانچه مورد تهدید قرار گیرند با پیروی از اصل موازنه قوا در مهار تهدید تلاش نمایند در بسیاری از موارد به هم خوردن موازنه قدرت باعث بروز جنگ می شود، بنابراین اگر همه دولت ها درصدد به حداکثر رسانیدن قدرت خویش باشند ثبات و در نتیجه موازنه قدرت برقرار خواهد شد. از دید مورگنتا چون در جهان معاصر اخلاق هرگز به طور کامل امکان تحقق ندارد تنها می توان از طریق موازنه، برخوردها و تضادها را به حداقل رساند و از آنجایی که نمی توان با بهره گرفتن از اصول حاکم بر حقوق بین الملل و یا از طریق سازمان های بین المللی صلح کامل را برقرار کرد بنابراین لازم است از تمهیداتی چون موازنه قدرت بهره جست.

د. از دید واقع گرایان عمل سیاسی متأثر از شناخت عینی محیط ملی و بین المللی است. بر اساس این شناخت دولت به مثابه  بازیگری خردمند بهترین گزینه را از میان گزینه های متعدد سیاسی انتخاب می کند و بر اساس عقلانیت بهترین و موفق ترین سناریوی سیاسی را می نویسد بدین ترتیب دیپلمات واقع گرا انسان معقولی است که توانایی کنش عقلانی را دارا است و از ظرفیت های سیاست خارجی آگاهی دارد و شیوه های چانه زنی، مصالحه، بده بستان و تفاهم را به روش هایی دیگر که حاصلی مبهم و مخاطره آمیز دارند ترجیح می دهد. البته عقلایی شدن تصمیمات سیاسی به فرایند تصمیم گیری بستگی دارد بدین معنی که هر چه فرایند تصمیم گیری طولانی تر باشد تصمیمات متأثر از شرایط داخلی و محذورات بین المللی و با بهره مندی از افکار و آرای دیگران عقلایی تر خواهد شد.

ه. روند تکاملی ضد انقلابی(Anti-Revolutionary): واقع گرایی نظریه ای است محافظه کارانه و طرفدار حفظ وضع موجود، بنابراین در بهترین شرایط از تکامل جوامع حمایت می کند، ولی از دگرگونی ها و تغییرات سیاسی و اجتماعی شدید و انقلابی دوری جوید و آن را مخل نظم حاکم بر جامعه جهانی تلقی گرایان یک بازیگر بسیط می باشد یعنی که یکپارچه و یک صدا است. به عبارت دیگر دولت خود دارای

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

تأثیر سیاست تحریم در تشدید تقابل جمهوری اسلامی ایران و آمریکا مطالعه موردی آغاز پرونده هسته ای- 2012

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دسته‌ها: دسته اصلی