دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه : بررسی و تطابق فقهی و حقوقی شاهنامه فردوسی با دین اسلام

را مي‌توان از اين دسته نام برد.

بنابراين حضور امام(ع) نيز در آن شرط نيست».[1]

احكام شورشيان در اسلام

شورش عليه امام(ع) و رهبر در اسلام به اندازه‌اي جلوه‌ي بد و ناپسندي دارد كه دين مبين اسلام براي آنها قوانين سخت و دشواري را در نظر گرفته است.

به درستي مي‌دانيم كه يكي از مباحث مهم كه در هر جنگ و جهاد و يا دفاعي پيش مي‌آيد بحث اسراء و غنايم به دست آمده مي‌باشد. اسلام شورش بر امام را آن قدر ناپسند مي‌داند كه قوانين دشواري را براي آنها در نظر گرفته است و آنها را همانند كفار دانسته است. و نبرد با آنها را به اندازه‌اي لازم دانسته كه آنها به اطاعت امام برگردند و يا به قتل برسند و حتي به اسراء و مجرومين آنها نيز هيچ گونه ترحمي نشده است. شايد به اين خاطر باشد كه اسلام از اين منظر به اين موضوع نگاه كرده است كه اگر شخصي براي يك بار خيانت كند احتمال تكرار خيانت او هميشه مي‌رود بنابراين اگر كسي براي يك بار جسارت شمشير كشيدن بر عليه امام را پيدا كند حتماً براي بار ديگر هم چنين خواهد كرد يا مي‌توان دليل ديگري را هم در نظر گرفته و آن اين است كه شورش اين افراد باعث مي‌شود ديگران نيز جرأت پيدا كرده و نظم را بر هم بزنند و باعث از هم پاشيدن مسلمانان و حتي احتمال از بين رفتن دين نيز مي‌رود.

پس بايد احكام سختي در نظر گرفته شود تا بتوان انسجام مسلمانان و پايه‌هاي دين را استحكام بخشيد. «هر كسي بر امام معصوم(ع) خروج كند شورشي است. چه تنها باشد و چه متعدد باشد … و بايد … با او مانند كفار به نبرد پرداخت تا به اطاعت امام بر گردد يا به قتل برسد.

[1]. فقه استدلالي، مرزباني، ص 179.

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

تبین ، بررسی و تطابق فقهی و حقوقی شاهنامه فردوسی با دین مبین اسلام در بخش اساطیری از پادشاهی کیومرث تا پادشاهی منوچهر

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دسته‌ها: دسته اصلی