دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :  تبیین نقش تعادل طبایع اربعه در تعالی اخلاق با نظر به روایات معصومین علیه السلام و حکمای اسلامی

در اساس همه آنها چهار عنصر حرارت. برودت، رطوبت و يبوست وجود دارد و همين چهار چيز پديد آورنده انواع مزاجها در اجسام موجود فسادپذير مى‏باشند.[1]

خداوند هستى بخش به هر عضوى و حيوانى آنچه را كه شايسته‏تر بوده به آن داده است. و به انسان معتدل‏ترين مزاج ممكن در اين عالم را با قواى مناسبى كه با آن كار انجام دهد و به وسيله آن تأثير بگذارد و يا تأثير بپذيرد بخشيده است و به هر عضوى از اعضاى انسان آنچه را كه براى انجام كار لازم داشته، داده است.

بنابراين بعضى اعضا را گرم­تر و بعضى را سردتر و بعضى را مرطوب‏تر و بعضى را خشك‏تر آفريده است. و به وسيله اخلاط كه جسمهاى مرطوب سيّال‏اند اعضا را در كارشان مدد رسانده كه بدون وجود اخلاط محال است كه به اعضا غذا برسد. اخلاط در چهار چيز منحصر است: يكى از خون است كه از ديگر اخلاط برترى است. دوّمى بلغم، سومى صفرا و چهارمى سودا مى‏باشد. سپس اعضا را به استخوان و غضروف و اعصاب و پى‏ها تقسيم كرده است و استخوان را اولين عضو متشابه الاجزا قرار داده و آن را سخت آفريده است؛ زيرا اساس بدن و استوانه حركت و استوارى جسم مى‏باشد.

در مرتبه دوّم غضروف را قرار داده كه از استخوان نرمتر است، فايده غضروف متصل ساختن استخوانها به اعضاى نرم بدن است تا اعضاى نرم بدن به هنگام ضربه خوردن از استخوانها صدمه نبيند، زيرا غضروفها واسطه ميان استخوانها و قسمتهاى نرم بدن‏اند و مفاصل را به يكديگر پيوند مى‏دهند و مانع درگيرى استخوانها با يكديگر مى‏شوند.

پس از غضروفها عصبها هستند كه جسم‏اند و از دماغ و نخاع نشأت مى‏گيرند، انعطاف‏پذيرند و به آسانى پاره نمى‏شوند. فايده آنها اين است كه اعضا به وسيله آنها احساس مى‏كنند و حركت انجام مى‏دهند.

پس از اعصاب تارهاى ارتباطى قرار دارند كه از اطراف عضلات نشأت گرفته و شبيه عصب‏اند و با اعضاى متحرّك برخورد دارند بر حسب انقباض و انبساط عضله اعضا را منقبض و منبسط مى‏كند. سپس رباطها چون بدن ضرورتا ايجاب مى‏كند كه كارهاى مختلفى انجام دهد مطابق حكمت حق تعالى واجب است كه آمادگى براى ويژگيهاى متعددى كه بتوانند منشأ افعال بدن باشند داشته باشد. يكى از آن ويژگيها نفس طبيعى است كه به‏ آن دو قوّه خادم و مخدوم اختصاص يافته است.

[1] . میثم ابن علی ابن میثم بحرانی ، ترجمه ‏وشرح‏ نهج‏البلاغه(ابن میثم) ، ( مترجم : قربانعلی محمدی مقدم – علی اصغر نوایی یحیی زاده ) ، چ اول ، ( مشهد: بنیاد پژوهش های اسلامی استان قدس رضوی ، 1375ش ) ، ج 1 ، ص 373 .

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

تبیین نقش تعادل طبایع اربعه در تعالی اخلاق با نظر به روایات معصومین علیه السلام و حکمای اسلامی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دسته‌ها: دسته اصلی