دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه : تحلیل روش شناختی جواهرالتفسیر

شود. اين موارد نشان دهندة دوگانگي در شناخت­ عقيده­ي کاشفي است.

از آنجايي كه در کتاب­هاي تراجم شيعه همانند: اعيان الشيعة­ي سيد محسن امين و طبقات اعلام الشيعة­ي آقا بزرگ تهراني که به شرح احوال علماي شيعه پرداخته مي­شود،  نام حسين بن علي کاشفي وجود دارد چنين نتيجه گيري مي­شود که آن­ها واعظ کاشفي را از شيعيان دانسته و شرح حال اورا ذکر کرده­اند. بر اين اساس بحث در اين زمينه را به گفته­ي مدرس تبريزي پيوند مي دهيم که مي­گويد: «قضاوت در اين موضوع در صورت لزوم موکول به کتب مبسوطه­ي مربوطه است»(مدرس تبريزي،1369ه.ش، ج 5، ص 29).

2-1-3- ابعاد علمي واعظ کاشفي

ملاحسين کاشفي سبزواري از دانشمندان پرکار قرن نهم هجري در ايران به حساب مي­آيد و از نظر علمي در زمان خويش، بي­مانند بوده وي از همان عصر به جامع العلوم بودن و آشنايي بر علوم مختلف مشهور شده است، شهرت علمي اين شخصيت تنها منحصر به آن زمان­ها يعني قرن­هاي نهم و دهم هجري نيست بلکه امروزه نيز هم از جهت آثار گوناگون بر جاي مانده از او و هم از نظر به کارگيري نثر فارسي به شيوه­اي زيبا در کتاب­هايش که گاه آهنگين و همراه با سجع و آميخته با اشعار فارسي و عربي و ساير زيبايي­هاي ادبي است، شناخته شده و مشهور گشته است.

بر اساس شواهد تاريخي و کتاب­هاي تراجم، ابعاد علمي کاشفي بسيار مورد توجه قرار گرفته و نويسندگان در يادكرد، از او به اين بعد شخصيت وي نيز اشاره مي­کنند. غياث الدين خواند مير تاريخ نويس معاصر کاشفي، در تاريخ حبيب السير مي­نويسد: «در علم نجوم و انشاء بي مثل زمان خود بود و در ساير علوم نيز با امثال و اقران دعوي برابري مي­نمود و به آواز خوش و صوت دلکش به امر وعظ و نصيحت مي پرداخت… »(خواند مير، 1362ه.ش، ج 4 ، ص 345).

ملاحسين با وجود همه­ي آگاهي­هاي علمي و تسلطش در رياضيات، نجوم، تفسير، حديث، عرفان و علوم غريبه مانند: جفر، تکسير، اعداد و بسياري علوم ديگر، به واعظ مشهور بوده؛ وي جلسه­هاي وعظ و خطابه و

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

تحليل روش شناختي جواهرالتفسير

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

پایان نامه تحلیل روش شناختی جواهرالتفسیر

دسته‌ها: دسته اصلی