دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه : بررسی انواع ایهام در غزلیّات حافظ

 

 

2-1-3- عوامل سازنده‌ی یک سبک

سبک ها براثر تحوّلات سطحی یا بنیادین در سنّت های زبانی، ادبی واعتقادی پیشین شکل می­گیرند؛ ازاین رو در« واژه­گزینی نویسنده، صنایع ادبی، طرح ها، ریختِ جمله­ها و پاراگراف­ها و در واقع همة جنبه­های قابل تصوّر زبان وی و نحوه­ی بکارگیری آن»(کادن، 1380: 433) باهم متفاوتند. در تعریفی کلی می­توان عوامل سازنده­ی یک سبک را چنین تعریف کرد:«مجموع کلمات، و طرز ترکیب آنها، از لحاظ قواعد زبان و مفاد معنی هرکلمه در آن عصر، و طرز تخیّل و ادای آن تخیّلات از لحاظ حالات روحی شاعر(یا نویسنده)، که وابسته به تأثیر محیط و طرز معیشت و علوم و زندگی مادّی و معنوی هر دوره می­باشد»(حسینی،1390: 312). بنا براصل فلسفی علّیت، هر معلولی علّتی دارد و در پدیدار شدن هر پدیده­ای یک سری عوامل دست اندرکارند؛ سبک نیز از این قائده مستثنی نیست.

بر همین اساس، در ایجاد تحوّل در یک سبک،وپدیدار شدن سبکی تازه نیز پاره­ای عوامل دخیلند؛ که برخی عبارتند از:

«الف: نفسانيّات: سبك هر شاعر حاكي است از کیفیّت توافقی که بین احوال نفسانی او هست. مثلاً صلابت كلام ناصر خسرو، بيانگر روحيّة استوار و پايدار اوست.

ب: تحوّلات سياسي، اجتماعي و تاريخي: که موجب تغییر دیدگاه انسان، و تحوّل سبک شعر یا نوشته می­شوند­؛ به عنوان مثال لطافت بیان سعدی و حافظ و خیال پردازی های شاعران سبک عراقي، معلول تحوّلات تاریخی و اجتماعی است.

ج: زمينة فرهنگي: فرهنگ بستري است كه هنر در آن رشد می­كند. مثلاً فرهنگ ايراني و اسلامي تقريباً در شعر تمام شاعران ایرانی تأثير گذاشته است.

د- مخاطب: در هر دوره­ای پرداختن به نوعی خاص از مفاهیم، مورد توقّع مردم است. مثلاً پرداختن فردوسی به مسایل میهنی، و توجّه حافظ به ریا در زمان خویش بر اثر اقتضاء زمان بوده است.

ﻫ- دانش‌ها، اطّلاعات و شغل شاعر یا نویسنده: که در شیوه­ی بیان او تأثیر گذارند به عنوان مثال: سستی زبان و ابتذال تعابیر در گروهی از شاعران قرن نهم به بعد، در واقع معلول بی سوادی و عامی بودن آنان است.

و- موضوع سخن: بی­گمان موضوعی که شاعر به اقتضای زمان و توقّعات قومی و ملّی برای شعرش بر    می­گزیند، در شیوه­ی بیان او مؤثّر است؛ زیرا هر موضوعی شیوه­ی بیان خاص می­خواهد. یکی از علل اختلاف لغات و ترکیبات و صورخیال و لحن کلام در حماسه و مدیحه و… همین امر است.

است که اگر خراسانی را سبک تشبیه و عراقی را سبک استعاره بنامیم به بیراهه نرفته­ایم. تأثیر صناعات بلاغی در شکل دهی به سبک فردی شاید بسیار بیشتر از سبک دوره باشد. به عنوان مثال: «بزرگ ترين هنرحافظ و مهم ترين خصيصة شعراو، ايهام است. نيروي كلمات يا عبارات وتنوّع و قرائن و مناسبات تاحدّي است كه معني از معني مي شكافدو ايهام ازايهام مي زايد.»(مرتضوي،1383: 456)


روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

بررسي انواع ايهام در غزليّات حافظ

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر