دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه : بررسی عوامل اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی مرتبط با تمایل زوجین به برنامه¬های تنظیم خانواده

وجود دارد، فاکتورهای اجتماعی-فرهنگی موثر بر بحث زوجین شامل: فاصله سنی همسران، سطح سواد، نگرش­های مذهبی، نوع ازدواج، تاثیر رادیو و تلویزیون بر روی روابط زوجین. یافته­های این تحقیق نشان داده که روابط زوجین در مورد باروری و استفاده از وسایل جلوگیری همبستگی مثبتی با آموزش دارد و بیان می­کند که مانع عمده در ارتباط زن و شوهر در مورد موضوعات مرتبط با باروری، موقعیت فرهنگی است و ناآگاهی در مورد هنجارها و ارزش‌های مدرن است. در این تحقیق داده­ها از طریق پرسشنامه جمع­آوری شده است و از زنان و مردان 49-15 سال استفاده شده و تعداد نمونه 763 زوج (زن و شوهر) 49-15 سال استفاده کرده و برای تجزیه و تحلیل داده­ها از روش واریانس دو طرفه و رگرسیون لجستیک استفاده کرده است.

فروست[1] (2008) در تحقیقی تحت عنوان “بررسی عواملی که با انتخاب روش­های پیشگیری از بارداری و استفاده از روش­های متناقض در ایالات متحده”  نمونه­اي از زنان 44-14 ساله که از روش‌های متناقض وسایل پیشگیری استفاده می­کردند انتخاب شد. این تحقیق می­خواهد عواملی که بر انتخاب روش­های جلوگیری تاثیر دارند بررسی کند و برای تحلیل داده­ها از رگرسیون لجستیک استفاده کرده است. یافته­های این تحقیق نشان داده است که انتخاب وسایل جلوگیری با عوامل اقتصادی- اجتماعی و ویژگی­های شریک جنسی همبستگی معنی­داری دارد استفاده از قرص و کاندوم همبستگی معنی­­داری با تجارب و نگرش شریک جنسی دارد. برای مثال کسانی که آموزش دیده­اند همبستگی منفی با استفاده از قرص دارند. و همبستگی مثبت با روش­های طولانی مدت دارند. زنانی که از حاملگی پرهیز می­کنند کمتر از روش­های نامتناقض و قرص استفاده می­کنند و به طور نامنظم از کاندوم استفاده می­کنند استفاده کردن از یک روش پایین است و از روش­های تزریق و کاندوم استفاده می­کنند. ویژگی­های فردی و اجتماعی بر روی استفاده از وسایل جلوگیری تاثیر می­گذارد. میزان تحصیلات، موقعیت ازدواج، تعداد بچه­ها و موقعیت شغلی فاکتورهای فردی مهم هستند موضوعات دیگر که با ویژگی­های فردی زنان در ارتباط است این است که آیا وی با شریکش در مورد تنظیم خانواده صحبت می­کند.

التانخویاژن[2] (2007) در تحقیقی تحت عنوان “بررسی تعیین­کننده­های استفاده از وسایل جلوگیری و انتخاب روش در مونگولیا” تعیین­کننده­های استفاده از وسایل جلوگیری و انتخاب روش در مغولستان و با استفاده از داده­های سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 2000 مورد بررسی قرار داده است. یافته­های این تحقیق نشان داده است که زنانی که سطح تحصیلات بالاتری دارند به احتمال بیشتر از وسایل جلوگیری جاری استفاده می­کنند. و اگر آن­ها از استفاده کنندگان جاری باشند آن­ها به احتمال بیشتر از آیودی و روش­های سنتی استفاده می­کنند. زنانی که در روستا زندگی می­کنند به احتمال زیاد از آیودی و روش­های سنتی استفاده می­کنند. اختلاف معنی­داری بین نمونه­گیری اولیه در استفاده از وسایل جلوگیری و انتخاب روش وجود دارد. متغیرهای اجتماعی تاثیر مهمی در کاهش اختلاف بین بخش نمونه اولیه دارد. وقتی که روش­های مدرن با روش­های سنتی مقایسه می­شوند.

    استفانسون و همکاران[3] (2007) در تحقیق تحت عنوان “عوامل موثر بر استفاده از وسایل جلوگیری در آفریقا” در این مطالعه نقش فاکتورهای اجتماعی در تغییرات جغرافیایی در استفاده از وسایل

[1]. Jenifer Frost

[2]. Altankhuyagiin

[3]. Stephenson

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

بررسي عوامل اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی مرتبط با تمایل زوجین به برنامه های تنظیم خانواده

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دانلود پایان نامه : بررسی عوامل اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی مرتبط با تمایل زوجین به برنامه¬های تنظیم خانواده

دسته‌ها: دسته اصلی