دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :بررسی فقهی -اقتصادی بیع خیاری و پیامدهای آن

های مرکزی اسلامی و بانک های اسلامی در سراسر جهان اسلام را تنظیم کند؛ نام آن، مرکز خدمات مالی است که در این رابطه به توفیقات بسیاری دست یافته است.

وی با اشاره به «موضوع شناسی غرر در فقه اسلامی » اظهار کرد: چالش هایی در خصوص این که آیا «أَوْفُواْ بِالْعُقُودِ»(مائده/1)، شامل عقود جدی می شود یا خیر؟ صورت گرفته است، که فقها اعلام کرده اند که شامل همه عقود عرفی است.

آیت الله تسخیری با بیان این که درباره مفهوم ربا هیچ اشکال مفهومی وجود ندارد، گفت: در عقود صوری و اکل مال به باطل نیز همین شرایط وجود دارد و همه بر اصل مفهوم آن اتفاق نظر دارند و مشکلات، در مصادیق است، ولی در عقود غرری، اشکالات مفهومی به طور آشکار وجود دارد.

وی ادامه داد: این اختلافات در مورد مفهوم غرر، تاثیرات بسیاری بر روی معاملات گذاشته است؛ در اصول این مسئله مطرح است که آیا شبهه ای که در مخصص بوجود می آید آیا می تواند به عام، سرایت کند؟ شیخ ابوجعفر طوسی کتاب خلاف را زمانی که در اهل سنت باب اجتهاد مسدود شده بود، به رشته تحریر در آوردند، فقهای شیعه با الهام از قرآن و سنت پیامبر(ص) و ائمه(ع)به اجتهاد ادامه دادند و بر ضد روش انحصار مذاهب فقهی عمل کردند. شیخ طوسی در این کتاب افزون بر آرای علمای شیعه، آرای مذاهب اربعه و مذاهب دیگر همچون اوزاعی را ذکر کرده اند شیخ بخشی از این کتاب را به بیع خیاری اختصاص داده اند. ایشان بیع خیاری را به سه دسته تقسم بندی کرده اند به بیعی که در آن خیار مجلس وجود دارد، بیعی که در آن در حال عقد، شرط خیار مجلس وجود دارد و بیعی که در آن در حال عقد برای مدت معینی شرط خیار شود. همچنین شیخ طوسی در این کتاب  ادعای اجماع بر صحت این نوع از عقد نیز داشته اند.(طوسی، ابوجعفر،خلاف،3/8 و 3/19).

اصطلاح بیع خیاری را اولین بار علامه حلی را در این مورد خاص به کار برده و تعریف کرده است همچنانکه بیان دارند که «بیع خیاری نزد ما امامیه جایز است و آن عبارت است از اینکه انسان زمین یا غیر زمین را بفروشد و برای خودش شرط خیار نماید، بدین صورت که اگر ثمنی را که از مشتری گرفته به برگرداند حق پس گرفتن مبیع را داشته باشد و اگر مدت تعیین شده بگذرد و ثمن را برنگرداند خیارش ساقط و بیع برای مشتری واجب می شود. علامه در این کتاب علاوه بر بررسی بیع خیاری دلایل صحت بیع خیاری را نیز کرده اند و به برخی از ادله عامه عقد بیع همچون «تجاره عن تراض» «احل الله البیع» و… نیز تمسک جسته اند.(علامه حلی، تذکره الفقهاء،1/521).

شیخ انصاری در کتاب مکاسب خود به بحث و بررسی بیع خیاری، ادله صحت آن و ذکر روایاتی در این مورد پرداخته اند ایشان در همین کتاب در تعریف بیع خیاری آورده اند که: «بیع خیاری آن است که انسان چیزی را بفروشد و برای خودش تا

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

بررسی فقهی -اقتصادی بیع خیاری و پیامدهای آن

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد بررسی فقهی -اقتصادی بیع خیاری و پیامدهای آن

دسته‌ها: دسته اصلی