دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :  تبیین نقش تعادل طبایع اربعه در تعالی اخلاق با نظر به روایات معصومین علیه السلام و حکمای اسلامی

نکشاند و یا مراد از ریح روح حیوانی است و مراد از مره صفراء و سوداء با هم می­باشند. بعضی مواقع برای این دو اطلاق «مره» می­شود و این اصطلاح دیگری در طبایع است و تقسیم دیگری برای طبایع می­باشد(به دم عارم گفته شده) عارم یعنی شدیداً بد اخلاق گفته می­شود عرم الصبی علینا: یعنی بچه شرارت و فساد کرد شاید معنایش این باشد که دم خادم بدن و نفع رساننده به آن است ولی چه بسا غلبه آن باعث نابودی بدن می­باشد؛ پس شایسته است اصلاح شود (در تعادل نگه داشته شود) و انسان از غلبه آن جلوگیری کند. ( و اینکه خلط بلغم) خصم وجدل (دشمنی قوی) است کنایه از این است دوره درمانش طولانی است و دفع آن آسان و راحت نیست. اما صفراء( اذا اهتزت) یعنی اگر غلبه کند و به حرکت درآید به طرف بالا می­رود، همانطوری که در تب نایب از غب[1]و ربع[2] و غیر این دو بدین گونه می­باشد، باعث تزلزل و تحرک بدن می­باشد. بعد علامه مجلسی می­فرماید: مثل این حدیث و این کلمات را در کتابهای اطباء و حکمای گذشته دیدم.[3]

شکم. حالات طبيعى انسان در ادوار عمر بدان خداوند عالم حالات آدمى را كه بر آنها ساخته شده و به آن احوال متصرف در حيات و زندگانى است چهار بخش قرار داده است:

حالت اول: پانزده سال است كه جوانى و خوبى و طراوت او در اين دوره از عمر است و در اين مدت خون در مزاج او بر ساير اخلاط غالب است.

حالت دوم: حالت دوم از پانزده سالگى است تا بسى و پنج سالگى در اين قسمت از عمر غلبه با صفراء است كه بنهايت شدت و قوت مي­رسد، بر همين حالت بسر مي­برد تا اين دوره سپرى شده بحالت سوم برسد.

حالت سوم: اين حالت از سى و پنج سالگى شروع مى‏شود و به شصت سالگى ختم مي­گردد. در اين دوره از عمر ساير اخلاط مغلوب مره سوداء است. اين دوره روزگار حكمت و پند و اندرز و معرفت و عبرت و انتظام امور زندگى و صحت نظر در عواقب امور و دورانديشى است. در اين دوره رأيش صادق و متين دلش محكم و ثابت است، تصرفات حيات او را دگرگون نمي­سازد.

[1] . تب صفراوی که یک در میان اید .

[2] . تبی که یک روز می اید و دو روز نمی اید وروز چهارم دوباره عود میکند .

[3] . بيان يحتمل أن يكون المراد بالريح المرة الصفراء لحدتها و لطافتها و سرعة تأثيرها فينبغي أن يدارى لئلا تغلب و تهلك أو المراد بها الروح الحيوانية و بالمرة الصفراء و السوداء معا فإنه تطلق عليهما المرة فيكون اصطلاحا آخر في الطبائع و تقسيما آخر لها و العارم سيئ الخلق الشديد يقال عرم الصبي علينا أي أشر و مرح أو بطر أو فسد و لعل المعنى أنه خادم للبدن نافع له لكن ربما كانت غلبته سببا للهلاك فينبغي أن يصلح و يكون الإنسان على حذر منه فإنه خصم جدل كناية عن بطء علاجه و عدم اندفاعه بسهولة إذا اهتزت أي غلبت و تحركت رجفت بما فوقها كما في حمى النائبة من الغب و الربع و غيرهما فإنها تزلزل البدن و تحركها و رأيت مثل هذا الكلام في كتب الأطباء و الحكماء الأقدمين ؛ ( محمد باقر مجلسی ، بحارالانوار ، ج 58 ، ص 294 ) .

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

تبیین نقش تعادل طبایع اربعه در تعالی اخلاق با نظر به روایات معصومین علیه السلام و حکمای اسلامی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دسته‌ها: دسته اصلی