دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :   بررسی رابطه هوش عاطفی مدیران با فرهنگ سازمانی یادگیرنده دراداره کل پست استان آذربایجان شرقی

بخش اول: هوش عاطفي

 2-1- مقدمه

برخي از حوزه هاي حرفه اي روان شناسي  بيش از حوزه هاي  ديگر مورد توجه و اقبال  عمومي واقع گرديده اند. از جمله ي آنها حوزه ي هوش عاطفي1 را مي توان نام برد. در سالهاي گذشته هوش عاطفي عنوان بسياري از كتاب ها و مجلات پر فروش و مقاله هاي روزنامه هاي مشهور و پر خواننده در خارج از كشور را به خود اختصاص داده و در مورد آن پژوهش هاي علمي گوناگوني صورت پذيرفته است. درباره ي دلايل اين علاقه و جلب توجه، تبيين هاي گوناگوني به عمل آمده است.

يكي از اساسي ترين مسائل زندگي مدرن امروزي، حل مسائل و مشكلات انساني است تا فني، و از اين به بعد ما مجبوريم كه مشكلات انساني را بسيار بيشتر از مشكلات فني مورد توجه قرار دهيم. هوش عاطفي مدعي است كه مي تواند حداقل برخي از مشكلات زندگي بشر امروزي را كه در اصطلاح ((تعارف بين آن چه هست كه انسان  احساس مي كند و آن چه كه به آن فكر مي كند)) حل و فصل نمايد.

 

 
1- در متون فارسي براي واژه Emotion معادل عاطفه و هيجان آمده است. در اين پژوهشEmotional را عاطفي وEmotional Intelligence را هوش عاطفي ترجمه كرديم .

تعريف ديگري كه از عواطف در فرهنگ لغت راندوم هاووس (1975،270) آمده، عاطفه را نوعي حالت احساسي يا هيجاني مي داند كه خود آگاه و ارادي است و طي آن حالت هايي چون شادي، غم، غصه، ترس، تنفر و … تجربه مي شوند و با حالت هايي چون شناخت يا انگيزش و اراده تفاوت دارند (سياروچي1 و همكاران 1383).

 

تعدادي از نظريه پردازان، چندين هيجان مشابه را در مجموعه اي واحد جاي مي دهند، اما جملگي آنان بر اين مطلب اتفاق نظر ندارند. عنوان برخي از اين خانواده هاي اصلي و برخي از اعضاي آنها از اين قرار است:

– خشم : تهاجم، هتك حرمت، تنفر، غضب، اوقات تلخي، غيظ، آزردگي، پرخاش، خصومت، اذيت، تند مزاجي، دشمني و شايد در بدترين حالت تنفر و خشونت آسيب شناختي.

– اندوه : غصه، تاثر، دلتنگي، عبوسي، ماليخوليا، دلسوزي به حال خود، احساس تنهايي، دلشكستگي، نااميدي و در سطح آسيب شناختي، افسردگي شديد.

ترس : اضطراب، بيم، ناآرامي، دلواپسي، بهت، نگراني، توهم، ملاحظه كاري، ترديد، زود رنجي، ترسيدن، ترس ناگهاني(شوك)، وحشت، و از نظر آسيب شناسي رواني هراس(فوبي) و وحشت زدگي.

شادماني: شادي، لذت، آسودگي، خرسندي، سعادت، شوق، تفريح، احساس غرور، لذت جسماني، به هيجان آمدن، وجد، خوشنودي، رضايت، شنگولي، بالهوسي،از خود بيخود شدن و در نهايت شيدايي.

عشق: پذيرش، رفاقت، اعتماد، مهرباني، هم ريشگي، صميميت، پرستش، شيفتگي، مبهوت شدن.

شگفتي: جا خوردن،حيرت، بهت، تعجب.


روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

بررسي رابطه هوش عاطفي مديران با فرهنگ سازماني ياد گيرنده دراداره كل پست استان آذربايجان شرقي

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دسته‌ها: دسته اصلی