دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :تحلیل موضوعی شعر وحشی بافقی

شاعران بسیاری در این دوره از ملازمان شاهان بوده‌اند و کمتر دیوانی در این عصر یافت می‌شود که از مدح شاهان صفوی تهی باشد. ترک دیار کردن شاعران نیز چه بسا مسیر تازه‌ای بر روی شعر باز می‌کرد و آن را به میان توده‌ی مردم می‌برد (همان: 106ـ99).

سرایش اشعار مذهبی و روی آوردن به ادبیات مذهبی به این معنا نیست که حماسه‌های تاریخی، مدیحه‌سرایی و منظومه‌های اخلاقی و عرفانی جایی در بین مضامین ادبی این دوره نداشته است (میراحمدی، 1371: 221).

شاعران عصر صفوی به طور مستقیم به فلسفه‌ نظری نداشته‌‌اند، اما آثار آنان عموماً رنگ فلسفه دارد و شیوع فن ارسال‌المثل و دقت در مسائل اجتماعی و باریک‌اندیشی و مضمون‌تراشی نوعی فکر و شیوه‌ی فلسفی به شمار می‌رود (مؤتمن، 1371: 208ـ207).

ویژگی عمومی شعرای عصر صفوی

ازجمله امور رایج این عصر در بین مردم، خوردن شراب و تریاک و بنگ و کشیدن حشیش و شهوت‌رانی با فاحشه‌ها و مراوده با امردها بود. شعرا نیز که از همین مردم بودند، چون احساسات لطیف و خیالاتی نازک داشتند بیش از سایرین به این امر مشغول بودند. شاعر این عصر یا عاشق‌‌‌‌‌پیشه است یا دچار رنج عشق و عموماً در قهوه‌خانه‌ها یا خانقاه به استعمال انواع مخدرات مشغول است (کاشانی، 1384: 20).

سبک سخنوری عصر صفویی

در عصر صفوی چهار نوع سبک قابل شناسایی هستند:

1ـ سبک وقوع یا وقوعی: هر مطلبی، به ویژه حالات عاشقانه که با عالم منطبق واقع است وقتی به شیوه‌ی به اصطلاح خودمانی بیان شود، مشخصه‌ی این سبک را داراست.

2ـ معنی‌طرازی یا معنی‌گرایی: در این سبک شاعر برای بیان مقصود خود با مددجویی از تشبیه و استعاره و تناسب و فرینه ابتدا چراغی در ذهن خواننده روشن می‌کند و سپس منظور خود را بیان می‌کند. نماینده‌ی این سبک در گذشته «کمال‌الدین اسماعیل اصفهانی» بود که سبک وی با تغییرات و تفاوت‌هایی به شعر شاعران عصر صفوی راه یافت.

3ـ سبک اصفهانی: در این سبک نیز شاعر برای مضمون‌یابی به این پدیده‌های آفرینش و چیزهای مشهود توجه می‌کند و برای بیان افکار خود و تأیید صحت آنها از این مضمون خلق شده کمک می‌گیرد.

4ـ سبک هندی: سبکی است که از سبک اصفهانی گرفته شده و فرق آنها در این است که در سبک هندی با باریک‌اندیشی پیچیده‌تری روبرو هستیم و لذا برای دریافت معنای مورد نظر شاعر باید قدری بیشتر اما از بین مضامین آنچه بیشتر مورد توجه بوده است: داستان‌سرایی، منظومه‌های عرفانی، ساقی‌نامه، خمریّه،

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

بررسی و مقایسه مضامین دینی و اخلاقی در اشعار وحشی بافقی و فرخی یزدی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

پایان نامه کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی: تحلیل موضوعی شعر وحشی بافقی

دسته‌ها: دسته اصلی