دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :تحلیل موضوعی شعر وحشی بافقی

شاعران بسیاری در این دوره از ملازمان شاهان بوده‌اند و کمتر دیوانی در این عصر یافت می‌شود که از مدح شاهان صفوی تهی باشد. ترک دیار کردن شاعران نیز چه بسا مسیر تازه‌ای بر روی شعر باز می‌کرد و آن را به میان توده‌ی مردم می‌برد (همان: 106ـ99).

سرایش اشعار مذهبی و روی آوردن به ادبیات مذهبی به این معنا نیست که حماسه‌های تاریخی، مدیحه‌سرایی و منظومه‌های اخلاقی و عرفانی جایی در بین مضامین ادبی این دوره نداشته است (میراحمدی، 1371: 221).

شاعران عصر صفوی به طور مستقیم به فلسفه‌ نظری نداشته‌‌اند، اما آثار آنان عموماً رنگ فلسفه دارد و شیوع فن ارسال‌المثل و دقت در مسائل اجتماعی و باریک‌اندیشی و مضمون‌تراشی نوعی فکر و شیوه‌ی فلسفی به شمار می‌رود (مؤتمن، 1371: 208ـ207).

ویژگی عمومی شعرای عصر صفوی

ازجمله امور رایج این عصر در بین مردم، خوردن شراب و تریاک و بنگ و کشیدن حشیش و شهوت‌رانی با فاحشه‌ها و مراوده با امردها بود. شعرا نیز که از همین مردم بودند، چون احساسات لطیف و خیالاتی نازک داشتند بیش از سایرین به این امر مشغول بودند. شاعر این عصر یا عاشق‌‌‌‌‌پیشه است یا دچار رنج عشق و عموماً در قهوه‌خانه‌ها یا خانقاه به استعمال انواع مخدرات مشغول است (کاشانی، 1384: 20).

سبک سخنوری عصر صفویی

در عصر صفوی چهار نوع سبک قابل شناسایی هستند:

1ـ سبک وقوع یا وقوعی: هر مطلبی، به ویژه حالات عاشقانه که با عالم منطبق واقع است وقتی به شیوه‌ی به اصطلاح خودمانی بیان شود، مشخصه‌ی این سبک را داراست.

2ـ معنی‌طرازی یا معنی‌گرایی: در این سبک شاعر برای بیان مقصود خود با مددجویی از تشبیه و استعاره و تناسب و فرینه ابتدا چراغی در ذهن خواننده روشن می‌کند و سپس منظور خود را بیان می‌کند. نماینده‌ی این سبک در گذشته «کمال‌الدین اسماعیل اصفهانی» بود که سبک وی با تغییرات و تفاوت‌هایی به شعر شاعران عصر صفوی راه یافت.

3ـ سبک اصفهانی: در این سبک نیز شاعر برای مضمون‌یابی به این پدیده‌های آفرینش و چیزهای مشهود توجه می‌کند و برای بیان افکار خود و تأیید صحت آنها از این مضمون خلق شده کمک می‌گیرد.

4ـ سبک هندی: سبکی است که از سبک اصفهانی گرفته شده و فرق آنها در این است که در سبک هندی با باریک‌اندیشی پیچیده‌تری روبرو هستیم و لذا برای دریافت معنای مورد نظر شاعر باید قدری بیشتر اما از بین مضامین آنچه بیشتر مورد توجه بوده است: داستان‌سرایی، منظومه‌های عرفانی، ساقی‌نامه، خمریّه،

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

بررسی و مقایسه مضامین دینی و اخلاقی در اشعار وحشی بافقی و فرخی یزدی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

پایان نامه کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی: تحلیل موضوعی شعر وحشی بافقی

Categories: دسته اصلی

Related Posts

دسته اصلی

اجاره خوردرو-ماشین عروس-اجاره اتوبوس دربستی-اجاره ون- تاکسی فرودگاه

اجاره بنز s500 اجاره بنز اس 500 اجاره خودرو تشریفاتی ,اجاره خودرو شیک , مدل بالا , vip ,اجاره روزانه با راننده ,اجاره روزانه بدون راننده ,ماشین عروس با راننده ,ماشین عروس بدون راننده ویژه Read more…

دسته اصلی

چارتر لحظه آخری

بلیط لحظه آخری به شرایطی می گن که آژانسای مسافرتی زمان قانونی توان پرکردن ظرفیت هواپیما رو نداشته و به دنبال جبران اون با به کار گیری بلیطای ارزون تر هستن. این بلیطا واسه کسائی Read more…

دسته اصلی

پیچ و رولپلاک با طناب

آیا می دانید تا به امروز استفاده از پیچ و رولپلاک با طناب برای محکم کردن سنگ نما از بهترین روش های محکم سازی به شمار می آید؟ تعجب نکنید! استفاده از پیچ و رولپلاک Read more…